Gminne dożynki na stepnickiej przystani

Przy sprzyjającej pogodzie i w bardzo miłych nastrojach, w ubiegłą sobotę, na przystań Kpt Roberta Hilgendorfa w Stepnicy, przybył kolorowy korowód dożynkowy, poprowadzony przez Zespół Ludowy
Stepniczanie.
Sołectwa z naszej Gminy przekazały, zgodnie z tradycją, dary w podziękowaniu za plony, które zostały złożone podczas Mszy rozpoczynającej obchody tego pięknego święta plonów. Sołectwo Gąsierzyno przekazało kosz wypełniony po brzegi warzywami i owocami, Sołectwa Kopice i Widzieńsko podarowały słoje z miodem, Sołectwo Stepnica dostarczyło pachnące dymem wędzone ryby, a Sołectwo Łąka zadbało o świeże wędliny. Kosz pełen kwiatów ze swoich rabat przygotowała mieszkanka Stepnicy Anna Wojno, a o chleb dożynkowy zadbała piekarnia ze Stepniczki – Cała w mące. Chleby do dzielenia się podczas obrzędu dożynkowego zakupił mieszkaniec Stepniczki Pan Mariusz Woźniak.
Po przemarszu z Kościoła pw. Św. Jacka Odrowąża odbył się obrzęd dożynkowy. Starostowie Dożynek Pan Piotr Nijak i Pani Monika Urańska, obdarzyli gospodarza dożynek, Pana Andrzeja Wyganowskiego – Burmistrza Gminy Stepnica bochnem chleba, którym z pomocą Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Agnieszki Makowskiej, Zastępcy Burmistrza Pana Ryszarda Ławickiego, Skarbnika Gminy Pani Beaty Rogalskiej podzielili się z uczestnikami dożynek. Starostą dożynek był Pan Piotr Nijak, który prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 73 ha. W rolniczej pracy cały czas jest wspierany przez swojego ojca Pana Andrzeja Nijaka. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli rasowego bydła LIMUSINE i jest pod opieką Polskiego Związku Hodowców i Producentów bydła mięsnego. Mama Pana Piotra – Grażyna także całe swoje życie była związana z rolnictwem wychowując swoje dzieci w wielkim szacunku do ziemi i jej płodów. Głównym produktem rolnym wytwarzanym w gospodarstwie są odsatki mięsne , czyli młode cielaki do 300 kg. Cała obsada roczna matek to 30 sztuk. Pan Piotr mówi o sobie, że jest rolnikiem z pasją.
Starościną Dożynek była Pani Monika Urańska rolniczka z miejscowości Żarnowo, która prowadzi swoje gospodarstwo od 3 lat. Gospodarstwo ma powierzchnię 25 ha. Gospodarstwo zostało przejęte od rodziców Pani Moniki. W gospodarstwie przeważa hodowla bydła mięsnego. Poza hodowlą bydła gospodarstwo zajmuje się także uprawą zbóż. Pani Monika łączy swoje gospodarzenie z pracą zawodową, wychowuje dwoje dzieci i z wielką przyjemnością oddaje się swojej pasji jaką jest ogrodnictwo.
Dożynki zaszczyciło swoją obecnością wielu dostojnych gości m.in. Pani Magdalena Kochan- Senator
RP przekazała wszystkim mieszkańcom życzenia obfitości plonów. Pan Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wraz z życzeniami pomyślności zadbał o niespodziankę dla mieszkańców, czyli darmowy poczęstunek wprost z pachnącego węglem grilla. W trakcie wydarzenia wraz z Przewodniczącą Sejmiku Zachodniopomorskiego Panią Teresą Kaliną i Burmistrzem Gminy Stepnica Panem Andrzejem Wyganowskim opowiedzieli ze sceny o realizacji największej o wartości ponad 120 mln zł. inwestycji drogowej w Gminie Stepnica, czyli przebudowie drogi wojewódzkiej. Z zaproszenia do wzięcia udziału w dożynkach dość licznie skorzystali także przedsiębiorcy z terenu naszej gminy.

Po części obrzędowej dożynek rozpoczął się koncert zespołu Stepniczanie, wraz z prezentacją stoisk przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: „Żarnowianki”, „Miłowianki” i „Przystań” oraz Sołectwa. Prace nad rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszy wieniec rozpoczęła komisja złożona z czterech Pań niezwiązanych z żadnym sołectwem biorącym udział w dożynkach. W konkursie wzięło udział sześć sołectw. Najpiękniejszym wieńcem tegorocznych dożynek okazał się wieniec z Sołectwa Czarnocin. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Kopice, a na podium z trzecią lokatą uplasowało się Sołectwo Żarnowo. Wyróżnione sołectwa otrzymały nagrody pieniężne. Ponadto w konkursie udział wzięły jeszcze Sołectwa: Stepniczka, Widzieńsko i Miłowo. To ostatnie Sołectwo otrzymało także nagrodę specjalną – voucher na 500 zł ufundowany przez prezesa zarządu Spólki Wiktoria Port. Na swoim stoisku Miłowo w bardzo widowiskowy sposób zaprezentowało nie tylko walory swojej wsi, ale także przedstawiło produkty wszystkich firm działających na jej terenie.

Tym miłym akcentem zakończono część dożynkową. Na scenie pojawił się zespół Rey&Syl, z Sylwestrem Ostrowskim i Dorrey Lin Lyles. Na scenie w pojawili się także mieszkańcy Stepnicy z sekcji wokalnej prowadzonej przez Patryka Adamkiewicza. W tygodniu poprzedzającym występ grupa uczestniczyła w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Sylwestra Ostrowskiego, Nailah Vitha oraz Dorrey Lin LYLES, w ramach pilotażowego projektu Pomorza Zachodniego EDU MUSIC. Wokaliści zamienili się na tę okoliczność w chór, który wykonał podczas koncertu trzy utwory, w tym jeden w stylu gospel. Dzień na przystani zakończył się także wielkim wzruszeniem, gdyż tego dnia swoje urodziny obchodziła jedna z gwiazd koncertu Pan Sylwester Ostrowski . Nie zabrakło zatem okolicznościowego tortu i sto lat od całej zgromadzonej publiczności.

Skip to content