nowestrojedlastepniczan

Nowe stroje dla Stepniczan

Nowe stroje dla  zespołu  „Stepniczanie”.

W ubiegłą sobotę odbyły się ostatnie przymiarki butów  i szytych na miarę strojów dla członków, a właściwie członkiń  zespołu ludowego „Stepniczanie’. Pierwotne stroje przeszły delikatne przeróbki, dzięki którym będą się prezentowały jeszcze piękniej niż dotychczas.

 Spódnice zostały przeprojektowane tak, by pięknie poruszały się podczas obrotów. Ponadto została zastosowana  podszewka wykończona koronką.   Dół wszystkich spódnic został wykończony  starannie dobraną  pasmanterią  oraz pasem czerwonego aksamitu, który ją obciążą i powoduje  prawdziwie ludowe  falowane spódnicy podczas chodzenia.  Bluzki otrzymały zupełnie nowy wygląd i zostały uszyte z przyjaznej, oddychającej tkaniny, która w dodatku jest łatwa w utrzymaniu, gdyż nie wymaga prasowania.   Fartuszki  w pierwotnej wersji były uszyte z tkaniny żakardowej (firankowej). Teraz nabrały szlachetności i bardziej ludowego wyglądu dzięki zastosowanej tkaninie bawełnianej oraz pięknej haftowanej bawełnianej koronce.

Wisienką na torcie są kubraki. Zostały uszyte, tak jak pierwowzory  z aksamitu w kolorze pięknej czystej czerwieni. Tył kubraka zdobi sporych rozmiarów kotwica opleciona chabrami, makami oraz zbożami. Przód to  również haftowana kombinacja  chabrów, maków i zbóż. Każda patka okalająca górną część spódnicy ma wyhaftowany chaber. Dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów aplikacji i tkaniny bazowej  cały strój nabrał  charakteru i nie pozostawia nikogo z oglądających obojętnym.  Strój wykończony jest pękiem tradycyjnych czerwonych korali składających się z trzech sznurów o różnej długości.

 Kotwica wskazuje na położenie Stepnicy nad wodą, a maki, chabry i zboża wskazują na bogactwo przyrodnicze Gminy Stepnica. Pozostałością po poprzednich aplikacjach wykonanych z kolorowych   cekinów  są drobne bezbarwne cekiny wyszyte na bluzkach i fartuszkach, które będą pięknie współgrały ze scenicznym światłem.  Już niebawem będzie można podziwiać zespół w pełnej krasie na scenie. A zdjęcia nowych strojów zostaną upublicznione niezwłocznie po odbiorze ze szwalni.

Skip to content