„Marzyciele”

LATO W TEATRZE- PROJEKT „MARZYCIELE”

              W lipcu i sierpniu odbywa się kolejna 13. już edycja Lata w Teatrze- programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W tym roku lokalny organizator- Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy- zaprosił do wspólnego projektu Stowarzyszenie Plantację Wyobraźni- Mały Dom Kultury z Barlinka. 

            Projekt „MARZYCIELE” trwający od 13 do 26 lipca 2020 roku to dwutygodniowy obóz artystyczny, skupiający wokół siebie młodzież od 13. do 18. roku życia, którego celem jest wspólna praca twórcza. W tym roku początkiem przygody jest wędrówka w świat dwóch książek- „Błękitnej kropki” Carla Sagana oraz „Sekretnego życia drzew” Petera Wohllebena. Literatura będzie punktem wyjścia dla poszukiwań inspiracji w naturze i jej cyklach, jakże podobnych do życia ludzkiego i przemijania. Porównując Ziemię do „drobinki kurzu zawieszonej w strudze słonecznego światła”, uczestnicy będą próbowali określić rolę człowieka w świecie natury i jego działań względem niej. Opis relacji świata drzew będzie zaś stanowić preludium do snucia opowieści o nas samych, mieszkańcach planety Ziemia. Tym samym czerpanie inspiracji z obserwacji natury, zmiana własnych nawyków, edukacja poprzez działanie, współpraca, świadome i krytyczne podejście do otaczającego nas świata, a także człowiek jako istota kreatywnego działania, będą podwaliną, na której opiera się całe tegoroczne przedsięwzięcie.

 

             Lato w Teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prócz możliwości twórczego spędzenia czasu przez dzieci i młodzież w mniejszych możliwości, nie mających na co dzień dostępu do wielu form życia kulturalnego, program ma również na celu popularyzowanie pedagogiki teatralnej.  Program składa się z trzech części: konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń obejmujących swym zakresem pedagogikę teatru oraz finalnie spektakle plenerowe dla mieszkańców, będące podsumowaniem pracy uczestników i instruktorów. W tym roku z racji zagrożenia COVID-19 widowiska odbędą się zgodnie z procedurami Sanepidu oraz Ministerstwa Zdrowia. 24 lipca spektakl odbędzie się w Barlinku, dzień później (25. 07) w Stepnicy. Podczas przedstawień obowiązywać będzie ograniczona ilość miejsc (150 osób).

           W 13. Edycji LwT dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski- 17 organizacji pozarządowych oraz 23 samorządowe instytucje kultury. Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy bierze udział w module „Lato w Teatrze +” i jako podmiot, który w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizował obóz, ma za zadanie realizować ww. projekt z organizacją partnerską, która do tej pory nie brała udziału w programie.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, Plantacja Wyobraźni- Mały Dom Kultury w Barlinku

Partnerzy: Gmina Stepnica, Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Ośrodek Szkolenia i Wychowania BHP w Barlinku, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Szkoła Podstawowa im. K. Maciejewicza w Stepnicy, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, Spółdzielnia Socjalna „Promocjone.com” Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań w Barlinku.

 

Więcej informacji na temat programu:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content