Ferie w GOKU

Na tegoroczne szkolne ferie zimowe jak zwykle  ofertę przygotował zespół Gminnego Ośrodka Kultury. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat mogły codziennie ciekawie spędzić w ośrodku kilka godzin.

A zaczęło się od akcji z przytupem. Pomogli w tym strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.  Przy wsparciu strażaków z powiatowej jednostki straży pożarnej w Goleniowie przeprowadzili akcję „Bezpieczne Ferie”. Dzieci miały też okazję dokładnie przyjrzeć się wyposażeniu samochodu strażackiego, przymierzyć strój i chwilę poczuć się jak nasi dzielni strażacy.

 Gminny Ośrodek Kultury w czasie ferii odwiedzili także policjanci ze stepnickiego komisariatu, którzy także zaprosili maluchy do zwiedzenia samochodu policyjnego i opowiedzieli o swojej jakże ważnej dla całej społeczności pracy.  Kolejnym gościem, który uatrakcyjnił swym przybyciem zajęcia z dziećmi był pan Andrzej Maćkiewicz – prawdziwy miodowy pasjonat. Dzieci mogły się przyjrzeć z bliska prawdziwej pszczelej królowej, posmakować różnych rodzajów miodu i sprawdzić strukturę woskowych plastrów. Pan Andrzej z wielkim zaangażowaniem opowiadał dzieciom o życiu pszczelej rodziny i o funkcjach poszczególnych pszczół w ulu. Dużym zainteresowaniem cieszył się strój ochronny  i dymiarka. 

Podczas pieszych  wycieczek po Stepnicy podopieczni mieli okazję zapoznać się z zawodem fryzjera, dzięki uprzejmości Pani Anny Klimowicz – właścicielki salonu fryzjerskiego, a także z pracą pocztowców.  Odwiedzin nie ustrzegła się także Pani Irena Kaliska właścicielka największej w Polsce kolekcji świnek, budząc swoimi eksponatami zachwyt i wielkie przejęcie u małych zwiedzających. Maluchy uczestniczyły w wielu pieszych wycieczkach po Stepnicy. Często miały za zadanie zebranie różnych darów natury, które zostały wykorzystane podczas prowadzonych zajęć twórczych.  Z zebranych ziarenek, nasion i zbóż  lepiły własnymi rączkami kule karmy dla ptaszków, a później obwiesiły nimi drzewa w okolicy. Z zebranych ze stepnickich klombów kwiatów lawendy miały okazję przygotować mydełka, świece, kule do kąpieli i woreczki zapachowe do szaf. Przy okazji tych zajęć odkrywały w sobie talenty rękodzielnicze takie jak np.: szycie. Każdego dnia ferii odbywały się także warsztaty kulinarne. Okazało się, że stepnickie dzieci potrafią samodzielnie przygotować tak skomplikowane potrawy jak ruskie pierogi, łazanki, sałatki owocowe czy zdrowe i piękne kanapki.

Codziennie zajęcia rozpoczynały się czytaniem bajek terapeutycznych i wspaniałą dyskusją na tematy w nich poruszane.  Były także zabawy ruchowe i relaksacyjne oraz krótkie seanse filmowe.

W czasie ferii zorganizowane zostały także dwie wycieczki autobusowe. Pierwsza z nich przeznaczona była dla dzieci młodszych w wieku 5-11 lat. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach przygotowanych w Kołobrzegu przez zespół FUN PARKU. Po warsztatach przyszła część niespodzianki, czyli dwie godziny zabaw w zadaszonym  parku zabaw.  Druga wycieczka przeznaczona był a dla dzieci starszych w wieku od 12 -15 lat. Podczas wycieczki do Nowego Warpna oraz Ośrodka Edukacji w Zalesiu dzieci zrealizowały przygotowany dla nich program krajoznawczo – edukacyjny.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim zaangażowanym w realizację działania na rzecz stepnickich dzieci.

Wszystkie atrakcje zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Stowarzyszenie na rzecz Wybrzeża w ramach projektu  CICPA – Common Initiatives in Conserved and Protected areas współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy INERREG Południowy Bałtyk 2014-2020

 

Skip to content