Dzień dziecka na przystani jachtowej

Gmina Stepnica to przede wszystkim wody Zalewu Szczecińskiego i nie do przecenienia walory przyrodnicze. Mieszkańcy i turyści żyją tu w symbiozie, delektując się urokami pięknych przystani jachtowych, lasów i łąk.  Dla zachowania tego stanu ważna jest edukacja w zakresie ochrony przyrody. Najłatwiej z takimi tematami docierać do dorosłych poprzez działania dzieci. Jak wiadomo,  najlepszym sposobem na edukowanie jest wspólna zabawa, a najlepszym z możliwych miejsc jest urokliwa Przystań Kapitana Roberta Hilgendorfa w Stepnicy.  Dzięki ścisłej współpracy organizatorów i partnerów udało się zrealizować ten zacny cel edukacyjny w ramach obchodów Dnia Dziecka w Stepnicy.

Organizatorami i partnerami projektu EKO PIKNIK pod hasłem „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą”,  byli: Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, EUROPE DIRECT Szczecin, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, Urząd Miasta i Gminy Stepnica, Celowy Związek Gmin RXXI oraz Fundacja Perspektywa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz WWF.  Całej imprezie przyświecał szeroko pojęty temat ochrony przyrody.  Wydarzenie  rozpoczęło się o  godz. 10:00,   eko- debatą,  w której udział wzięła młodzież w wieku od 15 r.ż.  Do udziału zgłosiło się ponad 60 uczniów szkół z całego województwa. Wszyscy zostali uroczyście powitani  przez Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Pana Andrzeja Wyganowskiego oraz Dyrektora Sekretariatu ds. Młodzieży Pana Arkadiusza Mazepę. Debacie przysłuchiwała się także Pani Senator RP – Magdalena Kochan, która dotarła krótko po rozpoczęciu i wsłuchiwała się z uwagą w głos młodzieży.  Uczestnicy debaty  pracowali poprzez udział w warsztatach oraz krótkich prezentacjach i wykładach wygłaszanych przez zaproszonych prelegentów. Po warsztatach prezentowali swoje spostrzeżenia i wnioski.

Po owocnej pracy młodzież, ale także wszyscy, którzy zjawili się o godz. 12:00 na terenie przystani  mogli korzystać z przygotowanych przez organizatorów  aktywności. Na przybyłych czekały zadania i quizy, terenowa gra ekologiczna, warsztaty kreatywne, wodne laboratorium, warsztaty eko – rękodzielnicze, strefa relaksu. Impreza odbyła się w dniu obchodzonym jako Międzynarodowy Dzień Roweru, tak więc nie mogło zabraknąć atrakcji dotyczącej tego ekologicznego środka transportu.   Jeśli  ktoś miał krzepę i chciał sobie sam przygotować pyszny owocowy shake, to mógł  także  wsiąść na specjalny  rower  i samodzielnie zblendować owoce w przytwierdzonym do kierownicy blenderze.  Na  stanowisku Celowego Związku Gmin RXXI,  zbierane były  zgłoszenia do konkursu, w którym do wylosowania była nagroda główna – voucher o wartości 2.000,00 zł na zakup roweru.  Nagroda z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica, Pana Andrzeja Wyganowskiego jako członka zarządu R XXI trafiła do  7-letniego  turysty, który przyjechał  do Stepnicy na fotołowy, aż z Łomianek pod Warszawą. Podczas imprezy można było także liczyć na pyszne jedzenie przygotowane przez cztery Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Stepnica:  „Miłowianki” z Miłowa, „Kopiczanki” z Kopic, „Przystań” ze Stepnicy i „Żarnowianki” z Żarnowa.  Panie z uśmiechem na ustach serwowały swoje specjały do wyczerpania zapasów. Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Stepnicy zafundowała  dla dzieci lody, a pracownicy MGOK-u przygotowali swój specjał czyli wegetariańską zupę gołąbkową, oraz orzeźwiającą lemoniadę. Dla tych , którzy chcieli się trochę wyciszyć czekało stanowisko stepnickich gier planszowych przygotowane przez wolontariusza MGOK-u Pana Konrada Kiragę. Obok można było nauczyć się węzłów żeglarskich dzięki warsztatom przygotowanym przez Szkołę Żeglarską  i Motrowodną „Magola” ze Słupska. Właściciel szkoły przygotował także 50 voucherów na krótkie rejsy po zalewie.  Na wiatr we włosach można było liczyć dzięki obecności jednostki pływającej OSP w Stepnicy.  Było także coś „eko” dla dbających o swoje zdrowie, czyli stanowisko rękodzielnicze rolniczki ze Stepniczki,  działającej pod szyldem The Witch Box of Aisza, która prezentowała  ekologiczne herbaty, kosmetyki i świece przygotowywane własnoręcznie na bazie ziół i miodu. Nie mogło także zabraknąć stanowiska Stepnickich Rybaków reprezentowanego przez rodzinę Państwa Kopieckich.  Strażacy z OSP Stepnica zaprezentowali swój bojowy samochód pożarniczy. Działał także mobilny punkt krwiodawstwa, w którym uczestnicy imprezy oddali 5 litrów krwi.  Na wszystkich uczestników gry terenowej czekały podarunki przygotowane przez Ekipę Sekretariatu ds. Młodzieży oraz Gminę Stepnica.  Nie zabrakło również słodyczy, które ufundowała właścicielka sklepu „Biedronka” w Stepnicy.  W ramach wydarzenia dzięki współpracy MGOK-u z Sołtysami udało się także zorganizować transport z miejscowości spoza Stepnicy. Wydarzenie odbyło się przy bardzo sprzyjającej pogodzie i w pięknych okolicznościach zalewowej przyrody. Impreza udowodniła, że  dziedzictwo przyrodnicze jest ważną częścią w sercach  mieszkańców i turystów.  W imieniu wszystkich organizatorów dziękujemy tym wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę.

Dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie, a tym którzy nas odwiedzili dziękujemy za obecność. Mamy nadzieję , że podarowaliśmy uśmiech każdemu dziecku, które nas odwiedziło.

Mirosława Nowak

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy