WSPOMNIENIA Z FERII
FERIE ZIMOWE W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W STEPNICY I W ŚWIETLICACH
Szeroka oferta zajęć prowadzonych podczas ferii zimowych w Gminnym Ośrodku Kultury zachęciła dużą ilość dzieci i młodzieży do wzięcia udziału w zajęciach, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Każdy mógł wziąć w nich udział i spędzić czas wolny od nauki. Odbyły się zajęcia zgodnie z cotygodniowym całorocznym planem (np. nauka gry na pianinie, gitarze i perkusji, lekcje języka angielskiego oraz zajęcia plastyczne i taneczne) oraz te, które ujęte zostały w harmonogramie ferii. Zajęcia prowadzone były w godzinach 12:00-20:00. Odbyły się:
Zajęcia plastyczne przyciągnęły wiele dzieci, które chciały aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Uczestnicy tworzyli kolorowe doniczki i kwiaty. Ponieważ zbliżał się Dzień Babci i Dziadka wykonane prace były bardzo dobrym prezentem dla najbliższych. Podczas kolejnych zajęć dzieci tworzyły pudełka na skarby. Pomysłów na dekorację było bardzo wiele i każdy mógł wyczarować swój oryginalny wzór. Prowadząca zajęcia – Agnieszka Makowska.
Wiedza o bezpieczeństwie i udzielaniu pomocy jest bardzo potrzebna, dlatego też zorganizowane zostały „Warsztaty pierwszej pomocy” prowadzone przez Pana Pawła Ziółkowskiego. Warsztaty skierowane były do młodszej grupy dzieci, które z zainteresowaniem wysłuchały ważnych informacji i wzięły udział w zajęciach praktycznych.
Karaoke – Osoby lubiące śpiewać mogły zaprezentować swój talent. Na scenie w blasku reflektorów niektórzy poczuli się jak gwiazdy muzyki. Wybór utworów był bardzo duży i o różnej skali trudności, pomimo różnej jakości wykonania wszyscy dobrze się bawili. Prowadząca zajęcia – Agnieszka Makowska.
Gałganek i szmatka to hasło zajęć krawieckich poprowadzonych przez Panią Katarzynę Kaliszewską. Dzieci uczyły się podstaw krawiectwa, co nie było łatwe, ponieważ niektóre pierwszy raz posługiwały się igłą i nitką. Zadanie dzieci polegało na uszyciu własnego misia. Najpierw wybór tkaniny na brzuszek, głowę i inne części misia, a później ciężka praca – szycie i wypełnianie maskotki.
Przedstawienie pt. „Prawo Jazdy”. Do Gminnego Ośrodka Kultury przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Racimierzu, które przedstawiły profesjonalnie przygotowany spektakl. Widownia z zaciekawieniem obejrzała sztukę, a młodzi aktorzy zebrali ogromne brawa.
Zajęcia kulinarne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas pierwszego spotkania dzieci upiekły ciasto i rogaliki, a przy drugim podejściu przygotowały pyszną sałatkę. Uczestnicy zajęć oczywiście skonsumowali potrawy przez siebie wykonane. Wszyscy z pełnymi brzuszkami mogli przenieść się w świat bajek oglądając przygody małej pszczółki. Prowadząca: Katarzyna Matuszczak
Warsztaty gitarowe prowadził znany muzyk, gitarzysta i basista Wojciech Rapa. Uczestnikami były dzieci dopiero rozpoczynające naukę gry na gitarze oraz młodzież doskonaląca swoje umiejętności. Młodzi gitarzyści zawzięcie ćwiczyli przez trzy dni trwania warsztatów, a efektem ich spotkań był koncert podsumowujący. Wystąpił również Wojciech Rapa, wykonując kilka utworów ze swojego repertuaru.
Wyjazd do kina dla dwóch grup wiekowych. W jednej sali kinowej dzieci oglądały film „Alvin i wiewiórki 3”, a drugiej dorośli film pt. „Dziewczyna z tatuażem.
Noc Multimedialna dla dwóch grup wiekowych. W pierwszej grupie była młodzież ucząca się w szkole podstawowej. Ich zajęcia trwały sześć godzin od 17.00 do 23.00. Druga grupa to młodzież gimnazjalna i licealna. Ich zajęcia odbywały się w godzinach od 23.00 do 6.00 następnego dnia. Podczas „Nocy Multimedialnej” młodzież grała w gry komputerowe, biliarda, ping ponga oraz oglądała filmy.
Projekt „Wspólny Czas” był prowadzony w trzech świetlicach wiejskich: w Widzieńsku (dnia 18.01.12), Kopicach (dnia 20.01.12) oraz Gąsierzynie (23.01.12). Głównym celem projektu było zorganizowanie czasu wolnego dzieciom. Dzieci podczas zajęć oglądały bajki, śpiewały piosenki przy dźwiękach gitary, grały w kalambury oraz inne gry integracyjne. Łącznie w projekcie wzięło udział 25 osób (20 dzieci i 5 dorosłych). Celem przedsięwzięcia było również spędzenie wspólnego czasu nie tylko pomiędzy dziećmi, ale również ich dziadkami, rodzicami oraz rodzeństwem. Każde spotkanie trwało trzy godziny. Prowadzący Jacek Grzelak.
Zajęcia taneczne dla wszystkich grup odbywały się od środy, w drugim tygodniu ferii. Podczas zajęć doskonalono umiejętności, a także przygotowywano się do urodzinowego występu. Miło było popatrzeć na dzieci i młodzież w wieku 5- 17 lat, które razem ćwiczą wspólny układ, razem pracują i razem się bawią.
Koncert urodzinowy odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej. Grupa PomerStep, w przeciągu niespełna dwóch godzin, zaprezentowała 27 układów tanecznych, które były opracowywane od początku istnienia grupy. Krótki oddech dziewczyny łapały jedynie podczas przebierania się i prezentacji filmowo – zdjęciowej wyświetlanej dla licznie zgromadzonej publiczności. Chwili wytchnienia nie miała również ich instruktorka tańca Irmina Łachacz, ponieważ występowała w roli prowadzącej spotkanie, a w niektórych pokazach była również tańczącą instruktorką. Poza dziewczynami, które świętowały urodziny mogliśmy zobaczyć w tańcu dwa młodsze zespoły taneczne. Wspólnie wykonały opowieść taneczną pt. „Moc piękna i dobra”. Urodzinowe uroczystości zakończyły się koczowiskiem dla członków grupy PomerStep – czyli kilkugodzinnym pobytem w GOK – na wspólnych zajęciach i rozmowach. Opiekun: Irmina Łachacz.
Zimowa Akademia Teatralna to były spotkania młodzieży skupionej wokół Teatru w Krzywym Zwierciadle oraz Grupy PomerStep. Podczas kilku dni warsztatowych uczestnicy pracowali nad budowaniem wyobraźni scenicznej oraz improwizacją, ciałem aktora jako narzędziem wypowiedzi artystycznej na scenie, dykcją oraz ćwiczeniami wyjaśniającymi impuls i reakcje w działaniu aktora. Uczestnicy Akademii pracowali także na utworach współczesnych twórców – warsztat skupiony na znaczeniu słowa w pracy aktora dotyczący pracy nad tekstem literackim pisanym prozą i wierszem, interpretacją analizowanego tekstu, sposobem podawania tekstu ze sceny, zadaniami aktorskimi opartymi na tekście literackim.
Warsztaty zakończyły się pokazem taneczno – teatralnym „Aniołki Charliego” podczas koncertu urodzinowego Grupy PomerStep.
Podczas Zimowej Akademii trwała również praca nad nową produkcją teatralną młodszej grupy Teatru w Krzywym Zwierciadle nawiązująca do świata internetu oraz zagrożeń jakie stwarza dla młodych ludzi. Premiera marzec/kwiecień 2012 roku. Prowadzący Michał Krzywaźnia.
Gminny Ośrodek Kultury był również miejscem spotkań dzieci i młodzieży poza zajęciami ujętymi w planie. Do dyspozycji była pracownia komputerowa, bilard, szachy, scrabble.
Świetlica w Racimierzu
W dniach od 16 do 27 stycznia 2012r. odbywały się codziennie zajęcia z dziećmi. Tegoroczne ferie zimowe w świetlicy rozpoczęły się pogawędką przy kominku – dzieci opowiadały o swoich zeszłorocznych feriach i o tym jak chciałyby spędzić tegoroczne. Na kartkach wypisały co chcieliby robić w świetlicy w czasie ferii.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy integracyjne typu: Lubię Cię; Witam wszystkich, którzy…; Ciuciubabka; Miejsce obok mnie jest; Zapraszam kogoś, kto ma niebieskie oczy. Odbyły się projekcje filmów animowanych: Gnomeo i Julia; Zebra z klasą; Epoka lodowcowa; Shrek 1 i 2; Madagaskar; Gdzie jest Nemo. Wyświetlone zostały również filmy z prezentacją przygotowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pt. „Bądź ekspertem jazdy na rowerze” i „Pamiętaj życie masz tylko jedno” filmy bardzo pouczające. Rozegrany został turniej „piłkarzyki”, któremu towarzyszyły wielkie emocje. W turnieju zwyciężyła Wiktoria Gocka, pokonując bezkonkurencyjnie swoich przeciwników.
Dzieci wykonały prace plastyczne i uczyły się piosenek dla swych dziadków. Prace to świeczniki, w wykonanie których dzieci włożyły wiele serca. Odbył się też konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel zwierzak”. Wygrała praca Kornelii Dureckiej uczennicy klasy pierwszej. Dla uczestników zostały przygotowane książeczki z rebusami, krzyżówkami, wykreślanki itp. Prowadząca Monika Kuropatwa.