Warsztaty polsko – litewskie w Karkle.

Warsztaty polsko-litewskie projektu „CICPA”

W dniach 17-18 maja w miejscowości Karklé , w nadbałtyckiej części Litwy odbyły się transgraniczne warsztaty projektu  „ CICPA – Wspólne Inicjatywy Obszarów Chronionych. Wyjazd polskich uczestników rozpoczął się od zbiórki na parkingu Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy już w godzinach porannych – 16 maja. Wszystkich czekała długa, ale bardzo wygodna autokarowa podroż.

Warsztaty odbyły się na w budynku administracyjnym Nadmorskiego Parku Regionalnego w Karklé oraz na terenie samego Parku podczas długiego spaceru leśnymi ścieżkami.  Wycieczka  w terenie, z przewodnikami Arvydasem Urbisem i Erlandasem Paplaskisem   przebiegała wzdłuż szlaku turystycznego obejmującego ciekawostki takie, jak: ruiny starego kościoła czy obserwatorium ptaków – kolonii kormoranów.  Wszystkie spotkania i warsztaty miały na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystać wspólne doświadczenie zebrane podczas dotychczasowych działań projektu CICPA dla rozwoju lokalnego i jak przenieść lokalne doświadczenia do stosunków transgranicznych.

Podczas jednego z wykładów podpisane zostały umowy pomiędzy mieszkańcami a Parkiem w Karklé dotyczące ochrony drzewostanu. Ważnym elementem wyjazdu było przedłożenie Staroście Kretingale   Uchwały Rady Miejskiej dotyczącej zawarcia umowy partnerskiej o współpracy z Gminą Stepnica.  Uczestnicy spotykali się także na nieformalnej kolacji  nazwanej „Eurococtailem” z prezentacją kuchni polskiej i litewskiej.   Powrót okazał się wielkim wyzwaniem dla podróżujących, gdyż autokar odmówił posłuszeństwa i aż dwukrotnie miał awarię.  Podroż przedłużyła się o kilka godzin. Uczestnicy warsztatów powrócili do Stepnicy ok. 4 nad ranem w poniedziałek. Jednak dzięki dobrej atmosferze nikt nie narzekał na niewygody i każdy z uśmiechem wrócił do rzeczywistości dnia codziennego.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu CICPA „Common Initiatives in Conserved and Protected Areas”/„Wspólne inicjatywy na obszarach  chronionych”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020.

 

Skip to content