„Twórczy stół” – projekt Klucz do Kultury

Twórczy stół – co to jest?

Zapraszamy na kolejne działanie w ramach projektu – Klucz do Kultury.

„TWÓRCZY STÓŁ” – spotkania ze społecznością lokalną przy wspólnym stole (warsztaty rękodzielnicze, międzypokoleniowe gotowanie, muzykowanie, opowiadanie historii i bajek polskich w specjalnym namiocie – jurcie.
Zaprojektowane zostały trzy lokalne spotkania twórcze przy wspólnym stole z wykorzystaniem tradycyjnej jurt – domów nomadów.  Zaprezentowana zostanie muzyka, opowieści, tańce, warsztaty – do słuchania i do tańczenia, do śmiechu i do płaczu. Będą to podróże w czasie i przestrzeni – śladami wiejskich grajków, artystycznych nomadów. Wykonywana będzie muzyka tradycyjna z Polski i wschodnich rubieży Europy w wykonaniu muzyków zajmujących się żywą tradycją pieśni wędrownych lirników, prezentacje nieznanych instrumentów (lira korbowa, cymbały, gordon, karpackie flety, drumla, akordeon, vioara qu guarna, skrzypce) . Stoły mają zachęcić do wspólnego spędzenia czasu przez sąsiadów i odnowienia relacji międzyludzkich, znanych jeszcze sprzed 20 czy 30 lat.
Podczas spotkania przygotowany także zostanie jadalny obraz z produktów spożywczych. Uruchomiona zostanie wyobraźnia, uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami
malarskimi, poznają barwy i ich znaczenie oraz nowe niekonwencjonalne techniki malarskie, przy promowaniu lokalnej działalności kulturalnej. Po wykonaniu działa dokonana zostanie analiza pracy i interpretacja, a na zakończenie obraz zostanie zjedzony przez uczestników.
Nawiązane nowe relacje będą doskonałym wstępem do uczestnictwa w przygotowanych kolejnych projektowych atrakcjach.