SPOTKANIA Z FOLKLOREM

Przepiękne stroje, melodyjny śpiew, wspaniałą muzykę oraz skoczny taniec mogli zobaczyć i podziwiać widzowie, którzy przybyli w sobotę do stepnickiego amfiteatru. Goście z Rosji, Ukrainy i Białorusi zaskoczyli wszystkich kolorowym, niesamowitym występem. Zespoły: Skaz, Karawaj, Liberum, Jeżewika, Plasycy i Kwiaty Natchnienia podbiły serca zgromadzonej publiczności zbierając gromkie brawa.
Stepnickie Spotkania z Folklorem 2012 to przede wszystkim Festiwal Muzyki Ludowej i Festiwal Smaków Regionalnych oraz prezentacja twórców ludowych i rękodzieła.
W ramach Festiwalu Muzyki prezentowały się Kapele i Zespoły Ludowe oceniane przez Jury w składzie: dr hab. Bogdan Matławski – kulturoznawca, etnomuzykolog, doktor w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Danuta Grochulska – wykładowca historii tańca baletowego i ludowego oraz Dorota Bączyk – muzyk, nauczyciel, dyrygent z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Po obejrzeniu i wysłuchaniu kapel i zespołów ludowych Jury wytypowało: na III miejsce – Zespół Błyskawiczki, II miejsce – Wesołą Ferajnę z Nowogardu i na I miejsce –  Zespół Śpiewaczy Rutka z Goleniowa. Nagrodę Wójta Gminy Stepnica otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.
Wyróżnienia otrzymały zespoły: Borzymianka, Stepniczanie, Kalina i Kapela Goleniowska.  W gościnnym występie wspaniale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA prowadzony przez Zbigniewa Łukaszewskiego Dyrektora Goleniowskiego Domu Kultury. W zespole tańczą i śpiewają dzieci, młodzież oraz dorośli zakochani w tańcu ludowym, co było widoczne, gdy przebywali na scenie.
Wspaniałe wyroby kulinarne zebrane były przy stoisku pod szyldem Festiwal Smaków Regionalnych, gdzie znajdowały się potrawy z ryb, nalewki i desery przygotowane przez pasjonatów kulinarnych z terenu województwa. Prezentacja potraw miała formę konkursu. W festiwalu wzięło udział 22 uczestników, walcząc o nagrody główne. Pyszne wyroby ocenione zostały przez jury w składzie: Adriana Brzeźniak-Misiuro, Andrzej Wyziński, Izabelle Matejko, Jerzy Urbański, Iwona Kołodziej, Danuta Królikiewicz. Jury zwracało uwagę na receptury, smak i estetykę wykonanych potraw. Wybór był bardzo trudny, ponieważ każda z potraw była wyśmienita, ale po burzliwych obradach zostali wyłonieni zwycięzcy.
W kategorii – Potrawa z ryb 
I miejsce – Justyna Wąsik (Paprykarz)
II miejsce – Monika Nowak (Pierogi z rybą w sosie cytrynowym)
III miejsce – Beata Bernacka (Ryba luksusowa)
W kategorii – Deser
I miejsce – Agnieszka Ostrowska (Pleśniak)
II miejsce – Agnieszka Smith (Brauni z lodami)
III miejsce – Justyna Wąsik (Tarta z mascarpone i jagodami)
W kategorii – Nalewka
I miejsce – Marta Kowalczyk (Nalewka z porzeczki)
II miejsce – Julita Zdzieszyńska (Nalewka Babciowa)
III miejsce – Władysława Wawrzyńska (Nalewka z wiśni)
Sporym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska rękodzielnicze, gdzie swoje prace prezentowali twórcy nie tylko z Gminy Stepnica, ale także z Osiny, Nowogardu, Czarnogłów oraz z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z Polic.
Wieczorem można było potańczyć przy dźwiękach zespołu BelwederBand – zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy imprezy: Gmina Stepnica i Gminny Ośrodek Kultury
Współorganizator: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Stepnickiej
 

Skip to content