II Przypływ teatralny

Drugie Teatralne Święto

W dniach od 21 do 23 listopada 2013 roku w Stepnicy odbył się II PRZYPŁYW TEATRALNY. W tym roku pod hasłem „Alternatywne Ujście”. PRZYPŁYW TEATRALNY to poszukiwania, możliwości, spotkanie oraz ujście artystycznego wyrazu nieformalnych grup teatralnych i niezależnych artystów z całej Polski, którzy dzięki działaniom teatralnym znajdują wspólną przestrzeń do tworzenia innowacyjnych, alternatywnych form wypowiedzi.

Organizatorem II PRZYPŁYWU TEATRALNEGO był Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Teatr W Krzywym Zwierciadle. Podczas spotkań teatralnych w Stepnicy zaprezentowały się jedne z najważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce.

PRZYPŁYW rozpoczął się spektaklem „OSAD” Teatru KRZYK z Maszewa. Widzowie, razem z aktorami, poszukiwali odpowiedzi na nurtujące pytania. Czy istnieje jeszcze coś takiego, jak właściwe pojmowana solidarność? Czy można realizować siebie, nie sprzedając się? Druga w kolejności była prezentacja spektaklu „FALE” Teatru BRAMA z Goleniowa, który zabrał stepnicką publiczność w energetyczną podróż w głąb człowieka, jego myśli, odczuć i wzruszeń.

Drugi dzień to kolejne prezentacje. Na samym początku zaprezentował się stepnicki Teatr W Krzywym Zwierciadle w spektaklu „SYSTEM”. Trzy młode stepnickie aktorki zwróciły uwagę na zacierające się bariery między życiem biologicznym i elektrycznym, co powodują, że coraz trudniej odnaleźć nam krótkie, oczywiste określenia dotyczące złożonego fenomenu, jakim jest życie. Kolejna prezentacja to taneczny monodram Elizy Hołubowskiej z Gryfina. Tancerka opowiedziała historie materii, która pod wpływem czynników zewnętrznych deformuje się. Zostaje zatruta i już nigdy nie będzie tym, czym była. Kolejnym spektaklem, prezentowanym na stepnickiej scenie był, nagradzany na wielu festiwalach w kraju i zagranicą, monodram Jacka Zawadzkiego z Teatru KANA (Szczecin) „Moskwa – Pietuszki”. Było to uderzające, dramatyczne wydarzenie, ukazujące podróż duszy ludzkiej w stronę raju poprzez czyściec. Drugi dzień alternatywnych spotkań teatralnych zakończył się prezentacją dokumentacji filmowej podsumowującej VIII Letnią Akademię Teatralną – Zachodniopomorskie Natarcie Teatralne, czyli LATO w TEATRZE dofinasowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzeci dzień prezentacji to „SHAP” Teatru Tańca EGO VU. Młode aktorki z Gryfina w swoich tanecznych poszukiwaniach starały się odnaleźć właściwą drogę dla „artysty” wszelakiej maści w naszym zdziwaczałym świecie. Drugi spektakl ostatniego dnia festiwalu to „PLAN B” Teatru ART.51 ze Zgierza. Spektakl pokazuje, że dom to nie tylko parę cegieł, urządzone według własnego gustu pokoje. Ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa związane ze świadomością, że gdzieś w świecie są ludzie, do których można wrócić. Ostatni dzieło zaprezentowane w ramach tegorocznego PRZYPŁYWU TEATRALNEGO to „MANIFEST” Teatru Realistycznego ze Skierniewic. W spektaklu pokazano, że coraz mniejsze znaczenie dla ludzi mają bliźni, a skupiamy się na pieniądzach i posiadaniu. Aktorki nakłaniały widownię, żeby zbuntowała się przeciw bezsensownym zasadom i krzywdzącemu systemowi. Chciały, aby ludzie kreatywni, twórczy wyszli do społeczeństwa, żeby poparli ich manifest i pokazali, że można żyć inaczej. Że można sprzeciwić się fałszywej rzeczywistości, w której wmawia się ludziom, iż wszystko jest dobrze – korupcja, uzależnienia, choroby i problemy nie istnieją i nie trzeba się niczym martwić. Ostatnim punktem II PRZYPŁYWU TEATRALNEGO – Alternatywne Ujście był koncert zespołu Black Meadow, który rozruszał publiczność zebraną w Gminnym Ośrodku Kultury grając mocnego rocka. Tym mocnym muzyczno – tanecznym, optymistycznym akcentem zakończyliśmy II PRZYPŁYW TEATRALNY.

Godnym podziwu jest chęć uczestnictwa mieszkańców Stepnicy w teatralnym święcie, jakim był II PRZYPŁYW TEATRALNY. Czego wynikiem była ich liczna obecność na prezentowanych spektaklach. Przekrój wiekowy widzów, odwiedzających nas przez trzy dni, zadziwił nie tylko organizatorów, ale także zaproszonych artystów. Istnieje potrzeba organizowania imprez o takim charakterze, ponieważ jest to czasem jedyna szansa zarówno dla młodych jak i najstarszych mieszkańców Stepnicy na spotkanie ze sztuką alternatywną oraz artystami i spektaklami nagradzanymi na festiwalach w całym kraju i za granicą.

Ważnym elementem II PRZYPŁYWU TEATRALNEGO była jego „domowość”, która przejawiała się poprzez pomoc mieszkańców Stepnicy w organizacji spotkań teatralnych. Stepnickie seniorki z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło terenowe nr 2 ze Stepnicy oraz Pani Grażyna Kaniak i Pani Anna Kaliska wsparły nas domowymi przetworami oraz warzywami i owocami, Pani Jadwiga Michorzewska ze Sklepu Mięsnego – ofiarowała nam słoninę na smalec oraz kiełbasę, stepniccy rybacy ze Spółki Rybak sprezentowali nam ryby na paprykarz stepnicki, który przygotowała Pani Barbara Kopiecka.

Spektakle prezentowane były w Gminnym Ośrodku Kultury oraz w Szkole Podstawowej, której dziękujemy za gościnność i udostępnienie miejsca. Szczególne podziękowania należą się pracownikom gospodarczym ze Szkoły Podstawowej, głównie Pani Teresie Wapniarz za cierpliwość oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za domowe śniadania i kolacje. Jesteśmy wdzięczni także Gminie Stepnica i jej pracownikom za pomoc przy transporcie scenografii i sprzętu oświetleniowego. W podziękowaniach nie możemy pominąć Szkoły Aktywnego Wypoczynku FRAJDA, dzięki której teatry z różnych stron Polski mogły spotkać się w jednym miejscu i dzielić się swoimi doświadczeniami przy blasku kominka.

Za wiarę w sens, realizację II PRZYPŁYWU TEATRALNEGO dziękujemy Pani Lidii Wyzińskiej –Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy.

Nasze spotkania nie miałyby takiego charakteru, gdyby nie życzliwość wszystkich osób, które nas wsparły oraz odwiedziły w tych dniach. Szczególne podziękowania należą się naszym wolontariuszom oraz osobom, które poświeciły nam bezinteresownie swój czas i energię.

Wielki teatralne dzięki za pomoc.

Do zobaczenia na III edycji.

 

Michał Krzywaźnia

Magdalena Lipińska

 

Skip to content