GOK po Litewsku – dzień pierwszy!!!

„GOK po Litewsku”.

W dniu 21 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy odbyła się pierwsza część warsztatów „Gok po Litewsku”.  Uczestnicy prowadzonych zajęć wykonywali filcowe zające, barany i kurczaki oraz „litewskie baby” – czyli kukiełki z drewnianych łyżek w strojach nawiązujących do  litewskich strojów folklorystycznych. Podczas zajęć można było skorzystać z przygotowanego poczęstunku (słodki bufet z domowymi ciastami) i chwilkę odpocząć przed rozpoczynającymi się o godz. 18:00 warsztatami kulinarnymi. Oczywiście do przygotowania była potrawa z litewskiego stołu – kołduny w rosole. Gotowanie połączyło pokolenia.  Panie z grupy „Równe Babki” dzielnie uczyły najmłodszych uczestników zajęć trudnej sztuki kulinarnej.  Degustacja była bardzo udana.  Jutro kolejny dzień zmagań w ramach Litewskiej Kultury Źródła z Natury, w których mieszkańcy Gminy Stepnica mają okazję zaczerpnąć wiedzy o litewskim partnerze projektu CICPA  i zasmakować  w litewskiej kuchni. Działanie odbywa się w ramach polsko – litewskiego projektu CICPA „Common Initiatives in Conserved and Protected Areas”,  realizowanego  przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020.