FERIE – relacja

Ferie zimowe, w tym roku rozpoczęliśmy twórczo. Pierwsze zajęcia jakie się odbyły, to warsztaty artystyczne „Coś z Niczego”. Uczestnicy zajęć mieli okazje wykonać dwie prace przekształcając przedmioty bez żadnego artystycznego wymiaru w małe dzieła sztuki. Część grupy stworzyła tabliczki, z drewnianych deseczek, na których za pomocą zakrętek do śrub ułożyli wybrany przez siebie napis. Pozostali skupili się na ozdabianiu słoików skręconymi paskami bibuły, w efekcie czego powstały niepowtarzalne świeczniki. Dzieci biorące udział w zajęciach były bardzo zadowolone ze swoich prac. Włożyły w ich wykonanie dużo cierpliwości i staranności. A dzięki temu, że każdy miał swoją własną wizję i pomysł na wykonanie zadania, przedmioty, które powstały były jedyne w swoi rodzaju.

POPOŁUDNIE PRZY GRACH PLANSZOWYCH

Wtorkowe popołudnie upłynęło pod znakiem gier planszowych. W zorganizowanym Turnieju Trzech Gier wzięło udział 12 uczestników, którzy zmagali się ze sobą w Chińczyku, Yendze oraz grze w Auta. Każda, z tych gier wnosiła odmienne emocje i wymagała innych umiejętności. O ile w Chińczyku dużo zależy od szczęścia, o tyle Yenga wymaga od graczy precyzji, logicznego myślenia oraz stalowych nerwów. Natomiast Auta, to gra – dla wszystkich obecnych na turnieju – nowa, a więc i jej przebieg okazał się emocjonujący. Pomimo tego, że potrzebne tu było sporo szczęścia to musieli się oni również wykazać zdolnością przewidywania dalszych posunięć oraz podejmowania ryzykownych decyzji. W Turnieju niepokonany okazał się Paweł Jaskółowski, który zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Przyznano również odrębne miejsca w najmłodszej grupie dziewczynek, gdzie wygrała Julia Moryś. Jej koleżanki nie było daleko za nią więc wszystkie otrzymały nagrody – wyróżnienia.

Gry planszowe wydają się powoli wracać do mody i są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a zaangażowanie uczestników w Turnieju jest tego najlepszym dowodem.

CZARY HOGWARTU

Czwartek, 20 lutego był zdecydowanie dniem magicznym, gdyż GOK w tym dniu przeistoczył się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Do naszej szkoły zakwalifikowało się 18 kadetów, którzy podzieleni zostali na trzy domy: Gryffindor, Ravenclaw i Slytherin. Na początku odbyła się uroczysta Ceremonia Przydziału – każdy członek zidentyfikował się ze swoim domem tworząc własny krawat w domowych barwach. Przez cały dzień uczniowie naszej magicznej szkoły brali udział w ciekawych zajęciach oraz konkurencjach. Była nauka eliksirów, gdzie mieszaliśmy różne płyny oraz wrzucaliśmy mentosy do coca-coli. Była lekcja latania na miotle, obsługi różdżki a także wróżbiarstwa. Była wreszcie prelekcja filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Członkowie Domów w ciągu dnia mieli okazję zdobyć nagrody w wielu zorganizowanych konkursach. Wszyscy bawili się świetnie, z aktywnością na czarodziejskich lekcjach nie było problemu. Dzieci opuściły mury naszego Hogwartu zadowolone i naładowane magiczną, pozytywną energią.

Zimowy Turniej Szachowy

W sobotnie popołudnie 22 lutego w GOK odbył się Zimowy Turniej Szachowy. Udział w nim wzięło 6 uczestników, którzy przybyli do nas różnych stron naszego województwa. Lokalnych graczy również nie zabrakło, aż połowa uczestników pochodziła ze Stepnicy. Uczestnicy zmierzyli się ze sobą w dwóch rundach, na zasadzie „każdy gra z każdym”. Niewątpliwym faworytem był pan Tadeusz Twarogiel z Wolina, który zdeklasował konkurentów zdobywając komplet punktów w obu rundach i tym samym wygrał Turniej. Na drugim miejscu znalazł się nasz rodzimy szachista, Wojciech Janiszyn.

Turnieje szachowe weszły już na stałe do kalendarza wydarzeń w naszej gminie i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Osoby biorące w nich udział to zarówno stali bywalcy jak i nowi gracze, dla których szachy nie są zapomnianym sportem a doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta sytuacja nie ulegnie zmianie i szachy w Stepnicy będą zdobywały coraz większe grono zwolenników.

BAJKOLANDIA

Drugi tydzień Ferii – 24 stycznia 2014r. – rozpoczęliśmy „Bajkolandią”. Wszyscy słuchacze zasiedli na kolorowych dywanikach i z wielkim zainteresowaniem chwytali słowa czytane przez pana Michała, poznając trzy Małe Świnki, które postanowiły wyruszyć w świat, a następnie wybudować swoje domki. Niestety tylko jedna świnka mogła pozostać w swoim niewielkim, przytulnym domku z cegły. Gdy nastąpił koniec opowieści – w sali zapadła cisza i skupienie… Po wyciągnięciu morału, przeszliśmy do etapu działania, którym były zajęcia plastyczne. Zgodnie z tematem, wykonaliśmy różowe świnki z plastikowych butelek – każda świnka była inna i miała przypisaną historię przez swojego właściciela.

Koczowali w GOK-u, czyli KOCZOWISKO 2014

Gminny Ośrodek Kultury, w ramach ferii zimowych, zorganizował dla młodzieży nocne koczowanie w GOK-u. W ramach KOCZOWISKA odbył się Nocny Turniej w X-Boxa, Turniej w PING PONGA Po Zmierzchu oraz Maraton bilardowy. Uczestnicy w nocnych zmaganiach, aktywnie spędzając czas, ożywili Gminny Ośrodek Kultury w godzinach, kiedy zazwyczaj jest już zamknięty.

Nocny Turniej w X-Boxa wygrał Tomek Żrółka. Turniej w PING PONGA Po Zmierzchu wygrał Kuba Walczyński. Natomiast Maraton bilardowy wyłonił trzech zwycięzców: Kubę Walczyńskigo, Pawła Trachmana, Łukasza Walczyka. Każdy, kto brał udział w zmaganiach w ramach Koczowiska, otrzymał nagrodę.

Wszyscy uczestnicy dotrwali do rana, nie zamykając oczu nawet na chwilę. Przetrwali całą noc i zadowoleni wyczekują następnego razu. Budynek GOK-u również przetrwał i dalej zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia. Dokładny harmonogram zajęć proponowanych w ramach działalności GOK jest dostępny na stronie internetowej www.gokstepnica.pl a relacje z realizowanych zadań można również śledzić na profilu Gminnego Ośrodka Kultury na facebook–u.

SPEKTAKL

Wtorek, 25 lutego rozpoczął się gratką dla najmłodszych. Do Stepnicy zawitał teatr Art Re z Krakowa i zaprezentował spektakl „Królowa Śniegu”. Pełną salę dzieci przywitali weseli aktorzy, przebrani w ciekawe stroje i zaprosili małych gości do wspólnej podróży do krainy zimna i lodu. Spektakl był interaktywną zabawą dla wszystkich chętnych, w historii brały czynny udział dzieci siedzące na sali. Wybuchy radości i głośne oklaski wyraźnie wskazywały na to, że występ bardzo się podobał a widzowie opuszczali salę zadowoleni i uśmiechnięci.

Kawiarenka literacka

Reżyser i twórca Teatru w Krzywym Zwierciadle, przeczytał głosowo, z właściwą sobie interpretacją, bajkę „Zuzia i Hultaj”, znaną dzieciom jako „Zakochany Kundel”. Następnie w nawiązaniu do najsłynniejszego, kulinarnego fragmentu owej bajki, odbyły się warsztaty gotowania. Przygotowana potrawa to spaghetti z klopsikami i sosem pomidorowym, którymi w bajce zajadają się tytułowi bohaterowie. Każdy z uczestników zajęć miał wyznaczone zadanie, z którego musiał się wywiązać. Wspólnymi siłami przygotowano przepyszne danie, które bardzo wszystkim smakowało. Kawiarenka Literacka: 5 osób, wiek od 5 – 8 lat.

Piękną być

W czwartkowe popołudnie odbyło się spotkanie z panią kosmetolog. Młode panie dowiedziały się jak pielęgnować twarz na co dzień oraz jakie kosmetyki dobrać do poszczególnych typów cery. Następnym punktem spotkania było omówienie demakijażu, czyli jak wykonać go poprawnie. Po omówieniu wszystkich etapów pielęgnacji nadszedł czas na praktykę, pędzle poszły w ruch,  pokazano na ochotniczce jak powinno nakładać się róż oraz jak szybko namalować kreski na powiekach. Dla tych, które narzekają na brak brwi pokazano tajniki uzupełniania brwi przy pomocy kredki oraz cienia. Pod koniec spotkania Pani Agnieszka pokazała tanie, ale dobre kosmetyki.Piękną być:8 osób, wiek 16 -18 lat.

Jak Cię widzą, tak się napisz!

W ostatni dzień lutego odbyły się warsztaty tworzenia szablonów na koszulki, podczas których, uczestnicy mogli ozdobić koszulki swoim własnym, oryginalnym nadrukiem. Do wyboru było wiele gotowych wzorów, ale można było też zaprojektować własny szablon i w ten sposób spersonalizować swój ubiór. Pomysłów było wiele, pokłady kreatywności uczestników zaskoczyły ich samych. Powstały ciekawe i barwne koszulki, na pewno będą wyróżniały w tłumie ich właścicieli. Jak Cię widzą tak się napisz: 7 osób, wiek od 10 – 17 lat.

Podobne zajęcia odbyły się z dziećmi w świetlicy w Czarnocinie.

Kino Bambino

W każdą sobotę ferii odbywało się kino dla najmłodszych. Podczas seansów „odkurzaliśmy” stare bajki, a sala teatralna GOK przekształcała się w salę kinową. Na pierwszym spotkaniu oglądaliśmy „Księżniczkę Łabędzi” zaś na drugim „Piotrusia Pana”. Obie bajki bardzo się podobały. Kino Bambino: 15 osób, wiek ok 8-9 lat.

Warsztaty Break Dance

Korzystając z dofinansowania ramach działań LGD Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego w dniach 18-19.02 oraz 25.02 odbywały się warsztaty break dance. Prowadzącym zajęcia był Grzegorz Sokulski, który zaraził młodzież swoją energią. Uczestnicy warsztatów błyskawicznie zaczęli próbować swoich sił, w tak trudnym przecież tańcu. Zaczęło się od energicznej rozgrzewki wszystkich partii ciała. Pan Grzegorz pokazał jak należy dbać o stawy, aby podczas treningu ich nie nadwyrężyć. Zaraz po rozgrzewce, prowadzący zaczął uczyć uczestników prostych, tanecznych ruchów. Zróżnicowanie wiekowe zgromadzonych było duże – od siedmiolatków do nastolatków. Z początku nie wszyscy odważnie brali udział w zabawie, z czasem jednak, coraz więcej osób dołączało do tańczących. Dzieci z każdą chwilą, wykonywały coraz trudniejsze ruchy, które łączyły się w cały układ. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko sprawnością, ale też dobrą pamięcią.

Break Dance: 12 osób, wiek od 7 do 16 lat.

Podwieczorek w Czarnocinie

W środę 26.02.2014 w Czarnocinie odbyły się zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży. Przygotowane zostały desery, które później przy herbacie zostały skonsumowane. Wykonane zostały kruche babeczki z różnym nadzieniem, ozdobione owocami i bakaliami. Drugim przysmakiem tego dnia był angielski deser warstwowy „Trifle”. Fantazyjnie ułożone  składniki w przeźroczystych pojemnikach wyglądały imponująco. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie uczestniczyliby w podobnych warsztatach w przyszłości.

Podwieczorek w Czarnocinie: 7 osób, wiek od 8 – 15 lat.

Teatralnie w Czarnocinie

27 lutego odbyły się warsztaty teatralne w Czarnocinie. Młodzi adepci sztuki teatralnej zaczęli rozgrzewką, potem „łamali język”, czyli ćwiczyli dykcję. W ramach warsztatów uczestnicy poznali podstawowe zadania aktora oraz pracowali na etiudach teatralnych. Teatralnie w Czarnocinie: 8 osób, w wieku od 5 – 13 lat.

 To, co się wydarzyło najlepiej zobaczyć na zdjęciach. Zobacz galerię 🙂

Skip to content