Druga częśc wycieczki terenowej – wyspa Wolin.

W sobotę o godz. 9:00 spod stepnickiego GOKu odjechał autokar do Wolińskiego Parku Narodowego na terenową wycieczkę warsztatową. Każdy uczestnik zabezpieczony w odpowiedni strój i wygodne buty zabrał ze sobą także wspomnienia z pierwszej części warsztatów, które odbyły się 9 marca 2019r. Pierwsza część to wizyta w Parku Natury Zalewu Szczecińskiego w Czarnocinie, w gościnnym ośrodku „Frajda” w Czarnocinie  i Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy. Druga eskapada to  długa, ale bardzo przyjemna piesza wycieczka do punktu widokowego  na wzniesieniu Zielonka w Lubinie,  szlakiem wyznaczonym od perełki naszego regionu czyli Jeziora Turkusowego w Wapnicy. Wycieczka prowadzona przez przyrodników z Wolińskiego Parku Narodowego – Pana Marka Dylawerskiego i Panią Elżbietę Waliszewską – Lorent okraszona była pięknymi opowieściami przyrodniczymi. Dzięki nim uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jakie jest pochodzenie jeziora, dlaczego z parku nie wywozi się drewna z przewróconych drzew i jak brzmi śpiew godowy lerki. Opowieści o występującym w okolicy Wapnicy ptaku o wdzięcznej nazwie „wodniczka” zaciekawiły wszystkich nie mniej, niż zapierający dech w piersiach widok na deltę wsteczną Świny. Po wycieczce i miłych odwiedzinach w    Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach strudzeni wędrowcy zostali ugoszczeni  pysznym żurkiem i gorącą kiełbasa z grilla., w słynnym obiekcie „pod wiatrakiem”. Z tak bogatym programem czas upłynął błyskawicznie  i trzeba było się żegnać z pięknym krajobrazem wyspy Wolin. Z całą pewnością  wycieczka zostanie  powtórzona.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu CICPA „Common Initiatives in Conserved and Protected Areas”/„Wspólne inicjatywy na obszarach  chronionych”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020.