Dożynki i XIII Turniej Wsi

Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica odbyły się 27 sierpnia, a rozpoczęły się o godzinie 11:30 polową Mszą Świętą Dziękczynną. Przed Mszą przeszedł korowód ulicami Stepnicy, po czym odbył się ceremoniał poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa: Gąsierzyno, Kopice, Łąka, Piaski Małe, Raciemierz, Stepniczka, Stepnica, Żarnowo oraz świetlicę w Racimierzu, Radę Rodziców z S.P. w Racimierzu, Małgorzatę Szczepanowicz i Beate Bernacką.
Mszę odprawił ksiądz wikary Łukasz Suski, kierując do zgromadzonych wiele ciepłych słów i podziękowań. Tradycyjnie, podczas Mszy Świętej dożynkowej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich.
Po mszy Gospodarz Dożynek – Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski powitał zebranych i przedstawił Starostów Dożynek: Teresę Zając i Pawła Frasunkiewicza.

Podczas obrzędu dożynkowego Starostowie przekazali na ręce Burmistrza bochen chleba, którym podzielono się z uczestnikami uroczystości. Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Wieniec, który symbolizuje zebrane plony. Jury (Izabela Świderek – dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego, Stanisława Rzymczyk – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica, Agata Bogiel – redaktorka, Alina Bułhak – przedsiębiorca, mieszkanka Mierzyna oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK) miało bardzo trudne zadanie – ocenić wieńce  biorąc pod uwagę użycie plonów oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 1000,00 zł., Rada Rodziców z Racimierza za II miejsce otrzymała czek o wartości 700,00 zł., a za III miejsce sołectwo Żarnowo czek – 500,00 zł. Wyróżnione zostały wieńce Sołectw: Gąsierzyno, Stepniczka, Racimierz oraz świetlicy w Racimierzu, które otrzymały czeki o wartości 300 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 100,00 zł. Nagrody nie otrzymał jeden wieniec, ponieważ nie spełnił wymogów Regulaminu konkursowego. Podczas uroczystości wystąpił zespół Stepniczanie.
Dodatkową atrakcją dożynek była wystawa ciągników, którymi na plac w porcie zajechali ich właściciele: Marek Kleszcz, Mieczysław Kopiecki, Radosław Kierzynkowski, Karol Synówka i Jan Tomczak.

Dożynki Gminne połączone były z XIII Turniejem Wsi. Osiem sołectw rywalizowało w pięciu konkurencjach (Wczasy Balbiny, Pojazd gąsienicowy, Przyciąganie ogórków, Buszujący w zbożu, Latające gąbki), w których poza dobrą zabawą ważny był czas wykonania zadania oraz precyzja. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Widzieńska. II miejsce i 700 zł – zdobyło sołectwo Stepniczka, a III miejsce i 500 zł – drużyna z Racimierza). Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nagrody wręczyli: Burmistrz Andrzej Wyganowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Ławicki oraz dyrektor GOK Lidia Wyzińska. Nad całością Turnieju czuwało Jury w składzie: Paulina Blatkiewicz, Paweł Mutkowski i Sara Strzebońska.

Wieczorem wystąpił zespół BAFLO, który przyciągnął fanów muzyki disco polo, po koncercie było dalsze biesiadowanie i z zabawa DJ Ksawerym. Na stoiskach królował chleb ze stepnickiej piekarni, były domowe wypieki, zupa chlebowa, grillowe różności i wiele innych pyszności. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami i atrakcjami dla dzieci.

Podziękowania:

• Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo,
  • Osobom i firmom – za dary dożynkowe podczas mszy.
  • Osobom, które podarowały dorodne plony z łąk i ogrodów do dekoracji: Panu Markowi Kleszczowi i Firmie Andreas – za snopki słomy, Paniom: Grażynie Kaniak, Barbarze Gancarczyk, Felicji Rączkowskiej za owoce i warzywa.
  • Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy, szczególnie Pani Kindze Woźniak i Radzie Sołeckiej ze Stepniczki.

Organizatorzy:
Gmina Stepnica – Gminny Ośrodek Kultury