DOŻYNKI GMINNE I XIV TURNIEJ WSI

Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica odbyły się 26 sierpnia i tradycyjnie rozpoczęły się polową Mszą Świętą Dziękczynną, którą odprawił ksiądz wikary Łukasz Suski, wprowadzając wcześniej korowodem grupy wieńcowe z siedmiu sołectw: Czarnocina, Gąsierzyna, Kopic, Łąki, Piasków Małych, Stepniczki oraz Żarnowa. Podczas Mszy Świętej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich. Po mszy Starostowie dożynek – Barbara Kleszcz i Adam Kuchmistrz – przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego bochen chleba, którym gospodarz podzielił się z uczestnikami uroczystości. Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Wieniec, który jest symbolem zebranych plonów. Jury (Stanisława Rzymczyk – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica, Zofia Sylwestrzak – Dama Orderu Świętego Stanisława, Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji, Arkadiusz Skrzypczak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK) miało bardzo trudne zadanie – ocenić wieńce biorąc pod uwagę użycie plonów oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 700,00zł., Sołectwo Żarnowo za II miejsce otrzymało czek o wartości 600,00zł., a za III miejsce sołectwo Czarnocin czek o wartości 500,00zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00zł.

Podczas dożynek gościliśmy Kapelę Rycha, której członkowie, wraz z zespołem Stepniczanie, poprowadzili ceremoniał dożynkowy, a następnie dali krótkie koncerty.

Nieodłączną częścią dożynek był Turniej Wsi – w tym roku już XIV z kolei. Uczestniczyło w nim osiem sołectw, które zmagały się w pięciu konkurencjach (Toczenie opony, Wyścig Kopciuszków, Zbieranie jaj, Wyścig przebierańców i Wykopki). Jak zawsze było mnóstwo emocji, ale – co ważne – wszystko zakończyło się spokojnie – mimo zaciętej rywalizacji. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Kopic. II miejsce i 700 zł zdobyło sołectwo Widzieńsko, a III miejsce i 500 zł – drużyna z Czarnocina. Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nad całością Turnieju czuwało Jury w składzie: Lidia Barbasiewicz, Daria Grądz i Monika Kuropatwa.

Wieczorem wystąpił zespół Disco Polo DILEY, a po koncercie odbyła się zabawa z DJ Team do godziny 2:30.

Na stoiskach tego dnia królował chleb ze stepnickiej piekarni, ale były też przetwory i domowe wypieki, grillowe różności i wiele innych pyszności. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami i atrakcjami dla dzieci.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy Dożynek cieszą się bardzo z idealnej wręcz pogody…, bo od tego zależało czy uda się zrealizować wszystkie zaplanowane działania.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo oraz osobom i firmom – za dary dożynkowe i dorodne plony z ogrodów do dekoracji sceny.

Organizator – Gminny Ośrodek Kultury – Gmina Stepnica

>>>galeria Dożynek<<<

>>>galeria Turnieju Wsi<<<

Skip to content