Dożynki 2018 w Żarnowie.

DOŻYNKI GMINNE – relacja.
       Tegoroczne Dożynki Gminy Stepnica dobyły się w sobotę, 25 sierpnia w miejscowości Żarnowo. W pięknych okolicznościach przyrody i  sprzyjającej, chociaż nieco humorzastej pogodzie 4odbyło się tradycyjne święto plonów oraz „Turniej Wsi”.  Mieszkańcy trzech połączonych wspólną drogą  wsi: Racimierza, Łąki i Żarnowa zadbali, by wszystko w tym dniu  przebiegło bez zakłóceń. Z pomocą wszystkich Pań Sołtysek przygotowano teren imprezy, zabawne dekoracje całej wsi i zadbano o szczodre dary dziękczynne ofiarowane podczas Mszy. Panie zatroszczyły się  także  o podniebienia wszystkich przybyłych. Zjeść można było pyszne domowe ciasta, tradycyjną pajdę chleba ze smalczykiem, rozpływające się w ustach pierogi,  a  na smakoszy czekała aromatyczna zupa gulaszowa z dziczyzny przygotowana przez żonę jednego z myśliwych .  Rolnicy dostarczyli snopki  słomy oraz pomogli ustawić przy scenie dekoracje z balotów siana. Współpraca przebiegała znakomicie.  Po polowej Mszy Św.  odprawionej przez nowego Proboszcza Parafii  w Żarnowie – Księdza Piotra Dzedzeja pod okiem Mistrza Ceremonii Profesora Bogdana Matławskiego przeprowadzony został obrzęd dożynkowy przygotowany przez Zespół Stepniczanie pod kierownictwem Pana Ryszarda Zagórskiego. Zespół Stepniczanie wspierany był podczas obrzędu przez zaproszoną na stepnickie dożynki Kapelę Rycha. Starostowie dożynek Pani Helena Węcławek oraz Pan Bogdan Nowak, oboje będący rolnikami z Żarnowa rozpoczęli świętowanie od przekazania bochnów chleba na ręce Gospodarza Dożynek – Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego, który podzielił się nimi ze wszystkimi przybyłymi mieszkańcami.
        Następnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najwięcej punktów od bezstronnego jury otrzymał wieniec sołectwa Łąka. Zwycięzca otrzymał dyplom oraz nagrodę w wysokości 700 zł. drugie miejsce  i czek na 600 zł  przypadło Sołectwu Żarnowo.Trzecią nagrodę i czeki po 500 zl  otrzymały sołectwa Stepniczka i Gąsierzyno, a czwarte miejsce  i czek na 200 zł otrzymało  sołectwo Czarnocin.  Po ogłoszeniu wyników konkursu i koncertach zespołu „Stepniczanie” oraz „Kapeli Rycha” rozpoczęły się zmagania sołectw w Turnieju Wsi.
        A było o co walczyć gdyż I miejsce wiązało się z nagrodą w postaci czeku na niebagatelną kwotę 1000 zł. Do konkursu stanęło 5 sołectw:  Czarnocin, Łąka, Stepniczka, Widzieńsko i Żarnowo. Przeprowadzono cztery konkurencje: Marsz Gąsienicy, Sztafetę Kraulem, Foliową Zabawę oraz Bieg z Wodą. Bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Widzieńsko z liczbą uzyskanych punktów 18. Na drugim miejscu, z ilością 14 zdobytych punktów uplasowało się sołectwo Stepniczka, a tuż za nim z 13 punktami na koncie sołectwo Żarnowo. Czwarte miejsce przypadło sołectwo Czarnocin (9pkt), a piąte sołectwu Łąka (8 pkt).  Tuż po zakończeniu konkursu z nieba wylały się pełne wiadra wody, co zważywszy na panujące ostatnio upały nikomu nie popsuło humorów. Mieszkańcy przeczekali aż ponownie słońce wyjdzie zza chmur i ponownie oddali się zabawie przy muzyce serwowanej przez organizatorów z tymczasowej estrady. Już około 18:00 zaczęły się pierwsze tańce podczas koncertu lokalnego zespołu Drabina- reaktywacja. Szampańska zabawa trwała aż do późnych godzin nocnych.

Skip to content