DOŻYNKI 2015

Gmina Stepnica już po Dożynkach. W tym roku odbyły się one w Żarnowie, przy wsparciu sołtysów: z Żarnowa, Racimierza, Łąki i Jarszewka. Dożynki rozpoczęły się Mszą dziękczynną, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Oleszczuk z Parafii p.w. Chrystusa Króla w Żarnowie. Po Mszy dzieci zaprezentowały scenki słowno-muzyczne o tym, jak powstaje chleb. Występy dzieci wspierał zespół Stepniczanie. Podczas ceremoniału dożynkowego Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica – Andrzej Wyganowski podzielił się z mieszkańcami Gminy chlebem, który otrzymał w darze od Starostów dożynek. Do dzielenia przyłączył się Przewodniczący Rady Miejskiej – Ryszard Ławicki oraz Starostowie – Dorota Gancarczyk i Kazimierz Rabski

Przedstawiciele sołectw oraz wykonawcy indywidualni przygotowali 8 wieńców dożynkowych, które oceniało Jury w składzie: Dorota Gancarczyk – Starościna Dożynek, Kazimierz Rabski – Starosta Dożynek, Sabina Olech – Nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, Arkadiusz Misiuro – z-ca dyrektora ARiMR oraz Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie.

W trakcie oceny wieńców dożynkowych krótki koncert dał zespół Stepniczanie.

Aktywni mieszkańcy Gminy Stepnica przygotowując się do tegorocznych Dożynek wykonali nie tylko wieńce dożynkowe, ale również dekoracje posesji. Był to wspaniały wstęp do tego święta a zarazem informacja dla przejeżdżających turystów o mającym się odbyć wydarzeniu. Zarówno wieńce jak i dekoracje miały formę konkursu. W konkursie na ozdobę domu wzięło udział 8 posesji. Zwycięzcy i wyróżnieni obu konkursów otrzymali czeki i dyplomy z rąk Burmistrza, Przewodniczącego Rady i Dyrektora GOK.

Na podium Konkursu na wieniec – po raz trzeci – znalazło się sołectwo Łąka. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Stepniczka, a trzecie sołectwo Stepnica. Wyróżnione sołectwa: Żarnowo, Kopice i Widzieńsko oraz wykonawcy indywidualni: Irena Węcławik i Aleksandra Kulma.

Uczestnicy konkursu na dekoracje domów / posesji:
– Kościelna 22 w Żarnowie – I miejsce,
– Studencka 15 w Żarnowie – II miejsce
– Niepodległości 16, Racimierz i Boczna 1, Żarnowo – III miejsce (ex aequo).
Wyróżnienia otrzymały posesje znajdujące się pod adresami: Niepodległości 36A, Racimierz; Studencka 31, Żarnowo; Staropolska 2, Łąka; Studencka 29, Żarnowo;

Po części oficjalnej odbył się XII Turniej Wsi. Do zabawy przystąpiło 9 sołectw, które rywalizowały w pięciu konkurencjach: Lepienie pierogów, Bieg w potrójnych spodniach, Tor przeszkód z jajem, Kręgle i Bieg na obcasach. Jury w składzie: Paulina Blatkiewicz, – Paweł Mutkowski, Maciej Ratajczyk – miało za zadanie, obserwować, mierzyć i dokonać podliczeń. I miejsce wywalczyło sobie sołectwo Stepniczka, II miejsce zdobyła Stepnica, a III miejsce Łąka. Budzień, Jarszewko, Kopice Łąka, Racimierz, Stepnica, Stepniczka,  Widzieńsko, Żarnowo. Bardzo ważne jest to, co się zadziało na placu imprezy – ekipy z poszczególnych sołectw uczestniczących w Turnieju, jak i kibicujący im mieszkańcy dobrze się bawili i spędzili wspólnie całe popołudnie.

Podczas imprezy dożynkowej nie zabrakło stoisk kulinarnych, rękodzielniczych i z atrakcjami dla dzieci.

Organizatorzy Dożynek Gminnych dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.

Starościna Dożynek – Dorota Gancarczyk – mieszkanka Piasków Małych, żona rybaka, która wspólnie z mężem zajmuje się połowem ryb już 23 lata. Należą do Spółki Rybak działającej w Stepnicy.

Port Rybackinależy do Gminy Stepnica, ale użytkowany jest przez Spółkę Rybak, w której obecnie pracuje 12 rybaków na 10 łodziach. Łączna powierzchnia portu wynosi 8.410m2. Port został zmodernizowany w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Dzięki projektowi gmina wybudowała i zmodernizowała budynki, unowocześniła nabrzeże pogłębiony został basen portowy i wejście do portu, cały zaś teren został oświetlony. Rybacy zrzeszeni w Spółce Rybak łowią ryby takie jak węgorz, sandacz, okoń, szczupak, miętus, leszcz, płoć – pływając po Zalewie Szczecińskim i wodach przyległych. Spółka współpracuje z hurtowniami w zakresie odbioru ryb, ale można też indywidualnie nabyć świeżą rybkę, prosto z burty.

Starosta Dożynek – Kazimierz Rabski  jest od 20 lat związany z Miastem i Gminą Stepnica. Animator aktywnej ochrony przyrody i lokalnego rozwoju opartego na olbrzymich wartościach naturalnych gminy.

Pomysłodawca i realizator rolniczego uaktywnienia łąk okolic Czarnocina, gdzie mamy jedne z najciekawszych atrakcji naszej gminy: największe w Polsce stado dziko żyjących Koników Polskich oraz stado krów rasy Szkocka Wyżynna, które wywodzą się od prastarego tura. Tutaj rolnictwo stało się sprzymierzeńcem ochrony przyrody i zachowania pięknego krajobrazu naszej gminy.

Prowadzone przez pana Rabskiego Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża utworzyło także Park Natury Zalewu Szczecińskiego i zainicjowało szereg projektów i akcji w naszej gminie. Na przykład znane wszystkim „białe rowery”…..

Skip to content