DNI STEPNICY 2019
W dniach 12-14 lipca br. Stepnica obchodziła swoje święto. Dni Stepnicy 2019 zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy we współpracy z różnymi instytucjami, organizacjami i przy udziale wolontariuszy. Dzięki dotacji programu INTERREG SOUTH BALITC w ramach projektu CICPA realizowanego przez GOK Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża oraz partnerów litewskich możliwa była realizacja wielu ciekawych działań. Ale zacznijmy od początku.
Już w czwartek stawili się w pełnej gotowości floryści by rozpocząć pracę nad plenerem fotograficznym połączonym z letnimi obchodami 10-lecia szkoły florystycznej – Kwitnące Horyzonty. Prace warsztatowe przygotowujące plener fotograficzny oraz finałowy pokaz dla Stepniczan odbywały się w dwóch grupach pod kierunkiem trzech znamienitych florystów: Moniki Bębenek i Łukasza Krytkowskiego (FLODRA) oraz Małgorzaty Pawłowskiej (Dzikie Pole). Floryści pracowali nad ukazaniem dwóch biegunów florystyki: męskiego i kobiecego. Z jednej strony powstały kompozycje na surowych kawałkach drewna, a z drugiej piękne kwiatowe torebki, i delikatne bukiety. Do tego zaprezentowane zostały efektowne stroje (kołnierze, surduty i nakrycia głowy) wykonane z kwiatów i różnych dodatków florystycznych. Wszystko to było fachowo fotografowane przez Grzegorza Pawłowskiego (Dzikie Pole) oraz Annę Janicką (KUKKA) – znakomitych fotografów specjalizujących się w fotografii florystycznej. Piątkowy pokaz florystyczny na scenie rozpoczął część oficjalną Dni Stepnicy. Otwarcia dokonał wraz z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy Panią Mirosławą Nowak Zastępca Burmistrza Pan Ryszard Ławicki. Zanim jednak doszło do tego punktu programu w murach GOKu miało miejsce powitanie przez Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego zaproszonych na stepnicką imprezę reprezentantów litewskiej społeczności biorącej udział w projekcie CICPA. Po wspólnym obiedzie i przedstawieniu wszystkich przybyłych odbyło się bardzo ważne spotkanie przedstawicieli władz Gminy Stepnica z przedstawicielami władz Okręgu Kretingale w celu omówienia kolejnych wspólnych działań projektowych.
Dodać trzeba, że już w godzinach rannych część gości z Litwy brała udział w warsztatach przygotowujących do kolorowej parady, która została zaplanowana na sobotnie popołudnie. Pozostali Litwini mieli okazję wziąć udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża wycieczce do Parku Natury Zalewu Szczecińskiego w Czarnocinie. Po powrocie i powitaniu litewscy goście ochoczo zabrali się za zwiedzanie Stepnicy i pomoc w organizowaniu imprezy. Jednym z ważnych dla nich aspektów było odczarowanie terenu amfiteatru przez Szamana, który okadził specjalnymi ziołami zarówno teren jak i wszystkich obecnych.
Pokaz florystyczny odbył się w strugach krótkiego, ale intensywnego deszczu, który jednak nie przegonił zaciekawionej widowni. Na szczęście był to jedyny, nieprzyjemny, ale za to bardzo krótki epizod pogodowy. Po zakończonym pokazie do pracy zabrał się Klub Komedii z Zielonej Góry. Specjalnie przygotowany przez Wojciecha Leśniowskiego na ten dzień program rozpogodził niebo i rozbawił stepnicką publiczność. Na zakończenie pięknego dnia z niewielkim opóźnieniem wynikającym z drobnych kłopotów technicznych rozpoczął się zapierający dech w piersiach koncert zespołu muzycznego Magic of The Queen. Lider zespołu Piotr Andrzejczak doskonale poradził sobie z trudnym wokalnie repertuarem legendarnego zespołu Queen. Wisienką na torcie były przepiękne, precyzyjnie skopiowane stroje i dopracowane do perfekcji ruchy naśladujące Freddie`go Mercury`ego. To była prawdziwa uczta dla Fanów Queen. Dzień zakończył się kolacja regionalną przygotowaną w GOKu dla gości z Litwy. Nie obyło się bez litewskich śpiewów i przygrywek na akordeonie.
Drugi dzień rozpoczęto pracowicie od prób zespołów, pr ód parady oraznowego programu „Stepnickich ogni”.
Intensywnie także montowano wszystko co było niezbędne do stworzenia studia POLLIT Tv. Dzięki temu zabiegowi wszystko co działo się w obszarze małej sceny podczas imprezy było dostępne w każdym zakątku globu dzięki transmisji on-line.
Na stoiskach rozstawili się także Litwini ze swoimi specjałami oraz warsztatami rękodzielniczymi takimi jak np.: tworzenie oryginalnej biżuterii z bursztynów. Swoje miejsce znalazła także wystawa pokazująca na zdjęciach piękno wybrzeża i litewskiej przyrody. Na stoiskach Litwini prezentowali swoją kulturę z pełnym zaangażowaniem, tak jak rok temu zrobiła to stepnicka grupa, która odwiedziła miejscowość Karkle prezentując dobrodziejstwa stepnickiej kultury.
Na scenie głównej tuż po rozpoczęciu drugiego dnia wystąpiły zespoły z Litwy: Grajus (muzyka folkowa) oraz Age Band (muzyka pop). Około godz. 17:00 rozpoczęto paradę pełną kolorów i muzyki przy udziale artystów, która przeszła z molo na stepnickiej plaży wprost pod scenę. Paradę prowadził zespół muzyczny z Poznania Tsigunz Fanfara Avantura. Zespół wystąpił także na stepnickiej scenie głównej z repertuarem prosto z Bałkanów.
Dni Stepnicy to także smakołyki. W sobotę można było skosztować pysznej zupy rybnej gotowanej w części portu rybackiego na wielkiej patelni. Obok ryby podarowane na tę okoliczność i sprawione przez rybaków zrzeszonych w Spółce „Rybak” były smażone i przerabiane na wiele sposobów przez członkinie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Stepnickiej z Prezes Panią Agnieszką Makowską na czele. Wtórowała jej Pani Barbara Kleszcz , która razem z córka Natalią przeprowadzała także krótkie warsztaty plastyczne o tematyce rybackiej dla najmłodszych. W jednym z namiotów można było przygotować sobie mieszankę przypraw według receptur opracowanych w ramach działania CICPA SPICE. Tuż obok sztuczek magicznych i żonglerki uczył wszystkich chętnych Kamil Malecki. Dwa kroki dalej ze swoją misja prawidłowej segregacji odpadów warsztaty przeprowadzali pracownicy Celowego Związku Gmin RXXI. Na placu głównym o cudach okolicznej przyrody w bardzo ciekawy sposób opowiadali pasjonaci z Wolińskiego Parku Narodowego. Namiot CICA NATURE w którym urzędowała Pani Martyna Rabska Osipowicz poza doskonałym punktem informacyjnym pełnił funkcje miejsca, gdzie można było zapisać się na wycieczkę do Parku Natury w Czarnocinie. Tam po wycieczce prowadzonej przez Pana Mirosława Smugałę uczestnicy relaksowali się w hamakach rozwieszonych wśród zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody.
Pozostałe namioty to różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez pracowników GOKu oraz zawsze chętnie współpracujące wolontariuszki. Punktualnie o godz. 20:15 rozpoczął się energetyczny koncert gwiazdy Dni Stepnicy – Zespołu Big Cyc. Krzysztof Skiba zadbał o kolorowe nakrycia głowy dostosowane do piosenek wybranych na ten wieczór. Stepnicka publiczność bawiła się tak doskonale, że zespół postanowił zagrać o wiele dłużej niż zostało to umówione z organizatorem. Ale takie przedłużenie raczej wszystkich ucieszyło.
Po koncercie swoje umiejętności zdobyte podczas roku działalności pokazała uzdolniona młodzież działająca jako grupa „Stepnickie Ognie”. Nowy fire show spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Koniec sobotniego wieczoru to dyskoteka z dj-em Radia Eska. Radio Eska towrzyszyło i promowało całe wydarzenie na swoich falach przez blisko dwa tygodnie poprzedzające imprezę.
Trzeciego dnia akcja przeniosła się na teren kąpieliska w Stepnicy. Rozegrano Turniej Siatkówki Plażowej i Turniej Szachowy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się także festyn rodzinny „Bezpieczne Wakacje” zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Stepnickiej przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Stepnicy, Policją, Służbą Leśną i Służbą zdrowia. Były kiełbaski z grilla, animacje i zabawy dla dzieci z Klownem Andzią i wiele innych miłych atrakcji.
Dni Stepnicy przeszły już do historii, ale za rok na pewno znowu zaskoczą czymś ciekawym.