CICPA EVENT 2018 – „Menkine” w Karkle.

 „Menkine 2018” – CICPA EVENT w Karkle.

Podczas ostatniego weekendu zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża wyjazd do nadbałtyckiej  miejscowości Karklé na Litwie,  członków grup docelowych wyłonionych w trakcie dotychczasowych działań Partnerów Projektu. Blisko 40 osób współpracujących w ramach projektu miało okazję poznać region, który tak jak Stepnica funkcjonuje pod płaszczem ochronnym Natura 2000. Od początku br. odbywały się intensywne działania promujące międzynarodową współpracę tych dwóch odległych od siebie terenów. Zadanie realizowane było  w ramach projektu CICPA „Common Initiatives in Conserved and Protected Areas”/„Wspólne inicjatywy na obszarach  chronionych”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020.

Nawiązanie współpracy  międzynarodowej możliwe było poprzez wzbudzenie zainteresowania mieszkańców Gminy Stepnica magicznym miejscem, ludźmi tam mieszkającymi i ich kulturą.  Dlatego przeprowadzony został cykl działań w ramach wydarzania „Litewskiej Kultury Źródła z Natury”.  Zaangażowane w te działania zostały  różne grupy społeczne i wiekowe. Wszystko zadziałało na tyle, że przekrój wiekowy uczestników  wyjazdu wynosił od 14 do 70 lat, a grupy społeczne to np.: rybacy, leśnicy jak i aktorzy teatralni, młodzież, emeryci i grupy nieformalne. Przy czym wszyscy mimo różnic wiekowych  o siebie bardzo dbali i wspólnie świetnie się bawili. Podczas imprezy w której udział wzięli goście z Polski, tradycyjnym święcie dorsza „Menkine2018” Stepnica promowała swój region w różnoraki sposób. W namiotach zaprojektowanych z ogromną dbałością o szczegóły  i  zakupionych w ramach projektu przez autorkę projektu i  członkinię  Stowarzyszenia Na Rzecz Wybrzeża Martynę Rabską – Osipowicz, umieszczona została wystawa dotycząca stepnickiego rybołówstwa. W ramach wystawy udostępnione zostały m.in. przedruki fotografii użyczonych przez Pana Mieczysława Kopieckiego – stepnickiego rybaka i pasjonata historii Stepnicy. W tle przez cały czas przewijały się multimedialne pokazy zdjęć z dotychczasowych działań podejmowanych w Stepnicy w ramach promocji projektu CICPA. Odbywały się także warsztaty z papierowej wikliny, gdzie każdy odwiedzający mógł pod okiem animatorów wykonać papierową rybkę – symbol imprezy. Bardzo duże zainteresowanie wzbudzał drugi z pawilonów w którym przez cały czas trwania imprezy prezentowane były specjały kuchni polskiej ze stepnickim paprykarzem na czele. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się także wyroby wędliniarskie z dziczyzny oraz miody i wytrawne dżemy. Goście częstowani byli także polskim cydrem i rożnej maści nalewkami domowej roboty.  Dzieci z chęcią rozkoszowały się waflami oblewanymi pysznym stepnickim miodem. Niewątpliwą atrakcją były warsztaty CICPA SPICE . W ramach warsztatów można było pod okiem pań ze Stepnicy  sporządzić sobie mieszankę przypraw według receptur przygotowanych podczas wielu stepnickich spotkań. Receptury  są wynikiem poszukiwań cech wspólnych naszego wybrzeża, gdyż okazało się iż w naszych regionach istnieje możliwość uprawy lub zbioru tych samych  dziko rosnących ziół   i tworzenia z nich  własnych mieszanek przyprawowych.   

            Z wielkim aplauzem spotkały się występy stepnickiej młodzieży. Stworzone  przez młodzież i przedstawione przez nią w awangardowy sposób stepnickie legendy, wywoływały na twarzach zgromadzonych uśmiechy i zadziwienie. Praca włożona przez Michała Krzywaźnię – reżysera Teatru w Krzywym Zwierciadle jak zwykle nie zawiodła i udowodniła, że sztuka może pokonać  wszelkie bariery, zarówno te językowe jak i kulturowe. Wśród różnych występów litewskich zespołów ludowych i rockowych z bardzo miłym przyjęciem spotkał się występ grupy z Polski – zespołu „Drabina – reaktywacja”. Polskie przeboje zachęciły wszystkich do wspólnych tańców i zabawy. Uwieńczeniem przygotowanych  atrakcji był  fire show – czyli „Stepnickie Ognie”.  Blisko 20 minutowy pokaz został odebrany przez społeczność Karklé z ogromnym entuzjazmem i nagrodzony  długimi, gromkimi brawami.  Zakończeniem imprezy było rozpalenie w sąsiedztwie plaży ogromnego tradycyjnego litewskiego ogniska.

 Litewscy partnerzy zorganizowali także dla grupy z Polski atrakcje w postaci zwiedzania bunkrów znajdujących się wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i  bardzo wesołej  wycieczki do wioski indiańskiej. Specjalnie na tę okoliczność został także zaaranżowany  mini koncert instrumentalnego zespołu ludowego w Ośrodku Kultury w pobliskiej miejscowości Kretingale. Został przygotowany  poczęstunek z pysznymi domowymi ciastami, a na stołach znalazły się  biało-czerwone serwetki. W tle słychać było dźwięki polskich przebojów. Wszystko to przygotowały Panie, które w maju uczestniczyły w warsztatach w Stepnicy i Międzyzdrojach.  Jednym z pomysłów  warsztatowych było posadzenie w Stepnicy litewskiego drzewa, a w Karklé drzewa polskiego.  Po występach zespołu  grupie z polski został przekazany prezent w postaci  sadzonki  dębu. W najbliższym czasie drzewko zostanie posadzone  i odpowiednio oznaczone w wybranym miejscu w Stepnicy. Na znak współpracy  zostanie także przekazana sadzonka polskiego dębu na rzecz mieszkańców Karklé.

 Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu będzie zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wybrzeża wyjazd do Cedyni na imprezę „Cedynia na Okrągło”, podczas którego zaplanowane zostały kolejne wspólne  polsko – litewskie działania.

CICPA_logo_versions-CMYK-17

M.N.

 

Skip to content