DOŻYNKI I TURNIEJ WSI

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to Święto, a zarazem podziękowanie za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych.
Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica rozpoczęły się o godzinie 11:30 Polową Mszą Świętą Dziękczynną za zebrane plony. Przed Mszą odbył się z ceremoniał poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa: Gąsierzyno, Stepniczka, Piaski Małe, Miłowo, Żarnowo, Kopice, Widzieńsko, Łąka oraz panią Izabelę Paradyńską-Łużną. Mszę dziękczynną pięknie odprawił ksiądz wikary Łukasz Śliz, kierując do zgromadzonych wiele ciepłych słów i podziękowań. Tradycyjnie, podczas Mszy Świętej dożynkowej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich.
Po mszy wszystkich zebranych powitał Gospodarz Dożynek – Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica pan Andrzej Wyganowski. Obrzęd Dożynkowy poprowadzili członkowie zespołu Stepniczanie, w trakcie którego Starostowie Dożynek Iwona i Krzysztof Łuczko przekazali na ręce Burmistrza bochen chleba, którym podzielono się z uczestnikami uroczystości.
Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Najpiękniejszy wieniec. Wieńce, które uosabiają zebrane plony oraz urodzaj, oceniało Jury (Arkadiusz Misiuro – zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Leszek Budkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Goleniów, Ewelina Gielmuda – kierownik działu przedsiębiorczości, wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki z ZODR Barzkowice, Irena Melek – rękodzielniczka ze Stepnicy oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK), biorąc pod uwagę użycie kłosów, ziarna, owoców, warzyw, kwiatów – jako podstawowych materiałów związanych ze świętem oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 500,00 zł., Piaski Małe za II miejsce otrzymały czek o wartości 400,00 zł., a za III miejsce sołectwo Żarnowo czek – 300,00 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00 zł każdy.
Kolejnym punktem programu był koncert zespołu ludowego Stepniczanie. Działania towarzyszące dożynkom to Kiermasz przetworów z Konkursem słoiczkowym oraz Wystawa zwierząt domowych. Przetwory oceniali mieszkańcy gminy jako Jury w składzie: Zofia Dąbrowska, Anna Kaźmierczak, Bogdan Nowak i Marek Kleszcz. Najwięcej punktów zebrały powidła śliwkowe, które przygotowała pani Anna Kaliska. Nagrodą był czek o wartości 100 zł. Wyróżnienie i upominki otrzymały: Iwona Blatkiewicz za ogórki kiszone, Paulina Blatkiewicz za cebulę karmelizowaną (przepis w Stepnickim Echu), Anna Pryszcz za krokodylki i sos z cukini, Iwona Bykowska za ketchup i sałatkę z ogórków, Barbara Kopiecka za paprykarz rybny oraz Agnieszka Ostrowska za powidła śliwkowe.
W wystawie zwierząt uczestniczyło dziesięciu opiekunów ze swoimi pupilami. Wyróżnienie i czek o wartości 100 zł zdobyła świnka morska rasy Peruwianka o imieniu Elwis, której towarzyszyły Wiktoria, Gabrysia i Agatka. Trzeba przyznać, że Jury (Agnieszka Herman, Teresa Mutkowska, Anna Mutkowska i Anna Wojno) miało bardzo trudne zadanie…
Dożynki Gminne połączone były z Turniejem Wsi. Osiem sołectw rywalizowało w pięciu konkurencjach, w których poza dobrą zabawą ważny był czas wykonania zadania oraz zwinność. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Żarnowa. II miejsce i 700 zł – zdobyło sołectwo Stepniczka, a III miejsce i 500 zł – drużyna ze Stepnicy. Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nagrody wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica pan Andrzej Wyganowski, dyrektor Gimnazjum Andrzej Wyziński – przewodniczący Jury oraz dyrektor GOK Lidia Wyzińska. Członkami Jury byli ponadto Magdalena Lipińska – pracownik Urzędu Morskiego oraz Michał Krzywaźnia – instruktor GOK.
Na stoiskach królował chleb ze stepnickiej piekarni, były przetwory z tegorocznych warzyw i owoców oraz różne gatunki miodów. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami.
Na zakończenie, dla wszystkich uczestników, Organizatorzy zaplanowali duże ognisko i zabawę taneczną.

Organizatorzy:
Gmina Stepnica – Gminny Ośrodek Kultury

Podziękowania:
Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo,
Osobom, które podarowały dorodne plony z łąk i ogrodów do dekoracji: Pani Marii Szczeblewskiej za snopki słomy, Paniom: Grażynie Kaniak, Dorocie Gancarczyk, Marii Hryń oraz Agnieszce Makowskiej za owoce i warzywa.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy

Partnerzy/Sponsorzy imprezy:
PSB Mrówka Marbud