49. Regaty Turystyczne

Już 20 lipca startem w Trzebieży rozpoczęły się 49. Etapowe Regaty Turystyczne po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim – jedno z najciekawszych przedsięwzięć regatowych dla jachtów turystycznych w Polsce! Jak co roku na wodach Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej spodziewanych jest blisko sto jednostek.

Blisko półwieczna tradycja Regat organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski wraz ze Związkiem Portów i Przystani Jachtowych, przyciąga na start szerokie grono stałych uczestników. ERT to od lat doskonała wizytówka Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz błyskawicznie rozwijającej się dzięki niemu infrastruktury żeglarskiej w regionie.
Opracowując trasę Etapowych Regat Turystycznych organizatorzy ponownie zapragnęli pokazać najbardziej urokliwe miejsca Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz pochwalić się nowymi marinami i przystaniami.  Na poszczególnych etapach przewidziano wiele atrakcji dla żeglarzy i wszystkich przybyłych gości. Będą koncerty i nagrody dla uczestników. O tym, że Zachodniopomorskie jest przyjazne żeglarzom z pewnością zaświadczy ciepłe przyjęcie przez gminy w poszczególnych portach. Jak będzie w tym roku? Uchylamy rąbka tajemnicy…
Uczestnicy 49. ERT jak co roku wystartują z Trzebieży – osady rybackiej na zachodnim brzegu Jeziora Dąbie. Tamtejszy Centralny Ośrodek Żeglarstwa, który jest zarazem największą szkołą żeglarstwa morskiego, jak żaden inny sprawdza się jako miejsce uroczystego powitania, a kilka dni później pożegnania uczestników regat.  
Stamtąd jachty w pierwszym etapie udadzą się do Świnoujścia, gdzie odbędzie się wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej. Tu żeglarze gościć będą w marinie Basenu Północnego, największym tego typu porcie jachtowym Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
W poniedziałek 22 lipca żeglarze dotrą do Dziwnowa, gdzie czeka ich uroczyste powitanie na pachnącym jeszcze nowością Wybrzeżu Kościuszkowskim. We wtorek przejście do Kamienia Pomorskiego. Ci, którzy nie mieli okazji przekonać się jak prezentuję się marina będąca swoistą perełką regionu, mogą nadrobić zaległości właśnie tego lata.  Żeglarze znajdą tam również chwilę wytchnienia po zmaganiach na wodzie w odpowiednim klimacie muzycznym.
Czas na żeglarską biesiadę znajdzie się również 24 lipca w Wolinie. To zawsze przyjazne żeglarzom miasteczko już z utęsknieniem wypatruje jachtów, które popłyną w 49. ERT.  W legendarnej stolicy Wikingów znów nie zabraknie niespodzianek, ale na tym nie koniec atrakcji!
W czwartek kolejny etap z finiszem w Nowym Warpnie, gdzie na piękniejącej Alei Żeglarzy będzie czekał na uczestników regat m.in. znany i lubiany Stary Szmugler. Zbliżające się ku końcowi Regaty nie mogą oczywiście pominąć „Krainy Żagli i Orła Bielika”. Mowa oczywiście o Stepnicy, która doskonale wie jak najlepiej dogodzić żeglarzom po pokonaniu pięciu etapów regat.
Ostatnim akordem 49. ERT będzie szósty etap na trasie Stepnica – Trzebież, gdzie podsumujemy całą imprezę. W niedzielę rano odbędzie się wręczenie nagród i uroczyste zakończenie.

Skip to content