Pracownie filmowe

Pracownie filmowe: Scenariusz na życie

 

Miejsce realizacji:Stepnica, Gmina Stepnica, woj. zachodniopomorskie

 

Organizatorzy:Stowarzyszenie OFFicyna i Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy.

 

Partnerzy: Szczecin Film Festival, FiSH – Filmfestival im StadtHafen Rostock, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Szczecin, Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na białaczkę i inne choroby nowotworowe, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Down ISKIERKA, Zakład Karny w Goleniowie, Tworzę się /Las Sztuki, Stowarzyszenie Kamera, Szczeciński Inkubator Kultury.

 

 

 

Od września do listopada w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się 10 spotkań poświęconych szeroko rozumianej edukacji filmowej.  W ramach działania zrealizowano Filmowe Popołudnia dla Seniora (5 spotkań) oraz Pracownie Filmowe dla Młodzieży i Dorosłych (5 spotkań).  

Podczas zadania prezentowano projekcje filmowe (filmy krótkometrażowe, dokumentalne, animacje). Łącznie zaprezentowano 15 obrazów filmowych z różnych krajów, które prezentowane były na międzynarodowych festiwalach filmowych.  Prowadzono  także dyskusje, które były pretekstem do rozmowy, zarówno o życiu, relacjach międzyludzkich czy tożsamości. W trakcie dyskusji zajmowaliśmy się także regułami języka filmu, budowania obrazu i napięcia, kwestią kadru, kadrowania, kompozycji kadru, ujęciami oraz rolą dźwięku i muzyką w filmie.  Podczas Pracowni Filmowych dla młodzieży i dorosłych dodatkowo do poruszanych tematów prowadzone były warsztaty teatralne. W ramach warsztatów uczestnicy sami odtwarzali kadry i ujęcia oraz tworzyli etiudy teatralne.

Dzięki realizacji  zadania „Pracownie filmowe: scenariusz na życie” odbiorcy przenieśli się  w świat sztuki, ciągle się zmieniającej, rozwijającej i nieustannie przekraczającej granice. Film to fascynująca dziedzina sztuki pozwalająca na nieustanne poszukiwania środków wyrazu i sposobów opowiadania, a dobry film pozwala zajrzeć w głąb siebie.

 

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 


 

Skip to content